Działanie żywiołów - proces likwidacji szkód krok po kroku
Każdego roku do Rzecznika Finansowego trafiają skargi związane z likwidacją szkód wynikających z działania żywiołów. W części przypadków spory wynikają z błędów zakładów ubezpieczeń. Ale w części, są efektem braku wiedzy ubezpieczonych co do sposobu postępowania po szkodzie. Poniżej praktyczne wskazówki jak postępować, żeby uniknąć problemów z wypłatą odszkodowania.
Krok pierwszy. Przeciwdziałanie zwiększeniu się rozmiarów szkody.
Po przejściu nawałnicy, huraganu czy silnego wiatru należy udokumentować rozmiary zniszczeń. Najlepiej zrobić serię zdjęć pokazujących uszkodzenia w zbliżeniu i z dalszej perspektywy. Chodzi o to, żeby móc wykazać ubezpieczycielowi rozmiary zniszczeń bezpośrednio po zdarzeniu.
Dopiero po wykonaniu zdjęć, należy przystąpić do działań związanych z pracami porządkowymi. Zwlekanie z ich podjęciem do momentu przybycia przedstawiciela zakładu ubezpieczeń może spowodować zwiększenie rozmiaru szkody. Wówczas ubezpieczyciel będzie mógł podnieść zarzut braku związku części strat ze szkodą albo też odmówić wypłaty odszkodowania. Ma jednak taką możliwość tylko wtedy jeśli niezachowanie określonych w umowie ubezpieczenia środków mających na celu ratowanie przedmiotu ubezpieczenia oraz zapobieżeniu zwiększania się szkody jest następstwem umyślnego działania bądź rażącego niedbalstwa (zgodnie z art. 826 § 3 k.c.)
Co to oznacza w praktyce? W przypadku zerwania dachu budynku należy przenieść wszystkie ruchomości bezpośrednio narażone na oddziaływanie deszczu do innych budynków bądź pomieszczeń, w których takie ryzyko nie występuje. Konieczne jest również zapewnienie prowizorycznego zadaszenia poprzez przykrycie górnej części budynku plandeką (folią). Również w trakcie tych działań warto zrobić zdjęcia dokumentujące ich wykonywanie.
Analogicznie należy postępować w przypadku zabudowań rolnych (gospodarczych), wówczas należy przenieść ich zawartość do innych budynków. Natomiast, jeżeli do skutecznej akcji ratunkowej niezbędne jest częściowe rozebranie budynku, wówczas należy to uczynić po uprzednim sporządzeniu dokumentacji zdjęciowej. Często bowiem bywa tak, że wartość mienia znajdującego się w środku zabudowań gospodarstw rolnych jest znacznie większa od wartości budynków. Stąd też do ratowania np. parku maszynowego czy też zgromadzonych zapasów ziarna, paszy warto jest poświęcić budynek wyrażający się mniejszą stratą niż ewentualna szkoda w mieniu znajdującym się wewnątrz stodoły.
Działania ubezpieczonego powinny być przede wszystkim ukierunkowane na ratowanie życia i zdrowia współlokatorów, a następnie na podjęcie działań zmierzających do ratowania dobytku poprzez stawienie czoła sile sprawczej szkody bądź jej skutkom (np. wdzieraniu się wody do domu), tj. podjęcie działań zmierzających do odwrócenia, zminimalizowania szkody. Koszt działań zapobiegawczych obciąża ubezpieczyciela. Na podstawie art. 826 § 4 k.c. zakład ubezpieczeń zobowiązany jest do refundacji kosztów wynikłych z działań zmierzających do minimalizowania szkody bądź jej odwrócenia, co jest dodatkowo ważne - i to niezależnie od wyniku tychże działań. Górną granicę odpowiedzialności w tym zakresie wyznacza suma ubezpieczenia. Stąd też koszt, który poniósł ubezpieczony np. na zakup plandeki służącej zadaszeniu budynku w celu ochrony wnętrz przed wdzieraniem się wody pochodzącej z deszczu, najem pomp wypompowujących wodę z zalanych budynków, powinien być zwrócony przez ubezpieczyciela w granicach sumy ubezpieczenia. Dlatego należy zbierać rachunki potwierdzające zakup rzeczy lub wykonanie usług mających na celu zmniejszenie strat.
Warto podkreślić, że w razie szkód w uprawach rolnych obowiązują nieco inne zasady. W tym wypadku, należy pamiętać o pozostawieniu bez zmian całej powierzchni uprawy do czasu przybycia rzeczoznawcy, który będzie miał możliwość precyzyjnego określenia zakresu i rozmiaru szkód.
Krok drugi. Oszacowanie rozmiaru szkody.
W przypadku szkody w mieniu, polegającej np. na uszkodzeniu samochodu, konstrukcji domu, zalaniu jego pomieszczeń albo wnętrz zabudowań gospodarstw rolnych, w pierwszej kolejności, ubezpieczony powinien przystąpić do spisu powstałych strat i zgromadzić dokumentację zdjęciową. Wynik porównania spisu uszkodzeń dokonanego przez osobę ubezpieczoną powinien być zgodny z danymi naniesionymi przez rzeczoznawcę ubezpieczeniowego do protokołu szkody (o czym szerzej poniżej). Brak takiej zgodności może oznaczać, że pominięto element szkody lub niewłaściwie oszacowano rozmiar wypadku ubezpieczeniowego.
Jeśli w pomoc w usuwaniu skutków oddziaływania żywiołów angażuje samorząd terytorialny oraz związane z nim służby, warto jest w miarę możliwości uzyskać od tych służb stosowne zaświadczenie o przeprowadzonych akcjach ratunkowych, zabezpieczających mienie lub informacji o stwierdzonych stratach. Zaświadczenie takie ma walor dokumentu urzędowego, którego moc dowodowa jest większa niż dokumentu prywatnego, gdyż kwestionowanie informacji poświadczonych w tym dokumencie wymaga przeprowadzenia przeciwdowodu przez osobę, która zaprzecza treści tego dokumentu.
Krok trzeci. Zgłoszenie szkody.
W treści ogólnych warunków ubezpieczenia (o.w.u.) dość często można się spotkać z wymogiem powiadomienia zakładu ubezpieczeń o zajściu wypadku ubezpieczeniowego w określonym terminie. Zwykle jest to termin 3 - 7 dniowy, w zależności od ubezpieczyciela i rodzaju o.w.u.
Brak powiadomienia ubezpieczyciela w określonym terminie może skutkować odpowiednim zmniejszeniem odszkodowania. Jednak zgodnie z art. 818 § 3 k.c. tylko wówczas gdy naruszenie to przyczyniło się do zwiększenia szkody lub uniemożliwiło ubezpieczycielowi ustalenie okoliczności i skutków wypadku. Powyższa sankcja, w przypadku szkód związanych z klęską żywiołową, w zasadzie nie powinna być stosowana. Przede wszystkim przemawia za tym fakt, iż niezwłoczne zgłoszenie szkody w danych okolicznościach nie przyśpieszy oszacowania rozmiaru powstałych strat, gdyż dana procedura może się rozpocząć dopiero po przeprowadzeniu wstępnych prac porządkowych.
Dlatego też w sytuacji szkody spowodowanej działaniem silnego wiatru, deszczu nawalnego albo powodzi lub podtopienia termin zgłoszenia szkody nie powinien odgrywać roli decydującej w przedmiocie wysokości odszkodowania. Należy bowiem mieć na uwadze, że wstępne czynności związane z szacowaniem rozmiaru szkód są możliwe dopiero po zakończeniu akcji ratunkowej i porządkowej. Zatem ubezpieczyciel, w obliczu wystąpienia katastrofy, nie powinien powoływać się na niedochowanie terminu ani tym bardziej miarkować z tego powodu wysokości odszkodowania. Wypłata odszkodowania w tych szczególnych okolicznościach powinna nastąpić w pełnej wysokości.
Krok czwarty. Postępowanie w trakcie likwidacji szkody.
Czynności podejmowane przez ubezpieczycieli od momentu zawiadomienia o szkodzie do wypłaty odszkodowania w praktyce ubezpieczeniowej są nazwane likwidacją szkody lub postępowaniem wyjaśniającym. Ciężar weryfikacji zgłoszonego zdarzenia pod względem faktycznym i prawnym spoczywa na ubezpieczycielu. Na powyższy obowiązek wskazuje art. 29 ust. 1 ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Dz. U. z 2015 r., poz. 1844). W tej sprawie wypowiedział się także Sąd Najwyższy w sprawie o sygn. akt III CKN 1105/98[1]. W uzasadnieniu wyroku czytamy, że „Po otrzymaniu zawiadomienia o wypadku zakład ubezpieczeń obowiązany jest do ustalenia przesłanek swojej odpowiedzialności oraz do zbadania okoliczności dotyczących wysokości szkody. Tego obowiązku, należącego do istoty działalności ubezpieczeniowej, ubezpieczyciel nie może przerzucić na inne podmioty.". Nie ma więc wątpliwości, że ciężar ustaleń w zakresie rozmiaru szkody jak i odpowiedzialności spoczywa na ubezpieczycielu. Zatem, przeprowadzając postępowanie wyjaśniające, ubezpieczyciel powinien wykorzystać wszelkie dostępne mu możliwości (środki dowodowe) pozwalające na określenie stanu faktycznego sprawy i wysokości świadczenia ubezpieczeniowego.
Do oceny szkody o dużych rozmiarach zawsze niezbędne jest przeprowadzenie oględzin uszkodzonego bądź zniszczonego mienia. Ubezpieczony jest wówczas zobowiązany na podstawie przepisów o.w.u. [2] do udostępnienia pomieszczeń nieruchomości, w których doszło do szkody, aby rzeczoznawcy ubezpieczeniowi mogli dokonać oceny stanu technicznego nieruchomości oraz zakresu uszkodzeń.
Na tym etapie likwidacji szkody przydatne są także ustalenia osoby ubezpieczonej, co do rozmiarów szkody. Trzeba bowiem zadbać by prowadzone przez rzeczoznawców ubezpieczeniowych ustalenia odpowiadały spostrzeżeniom ubezpieczonego. W tym celu należy dążyć do wspólnego uzgodnienia treści protokołu oględzin miejsca zdarzenia. Pomocne dla rzeczoznawcy może być także okazanie przygotowanego przez ubezpieczonego spisu spostrzeżonych uszkodzeń. W ten sposób można uniknąć pominięcia w protokole szkodowym istotnych danych mających wpływ na wysokość odszkodowania i konieczności przeprowadzenia w niedalekiej przyszłości kolejnych oględzin uszkodzonego mienia. Warto także przekazać rzeczoznawcy ubezpieczeniowemu zdjęcia uszkodzeń, sprzętów oraz w miarę możliwości (jeżeli takie fotografie się zachowały) zdjęcia przedstawiające wnętrze domu (mieszkania) sprzed szkody. Przydatne być mogą również oświadczenia świadków, zaświadczenia uzyskane od służb, posiadane rachunki i paragony potwierdzające koszty związane z usuwaniem skutków żywiołu, a także dokumentujące nakłady poniesione na remont i odbudowę budynków i budowli.
Niestety, nie wszystkie zakłady ubezpieczeń stosują protokólarną formę ustalania zakresu uszkodzeń na miejscu oględzin, co następnie jest przyczyną częstych nieporozumień. Ubezpieczony o wyniku poczynionych przez rzeczoznawcę ubezpieczeniowego ustaleń dowiaduje się dopiero po sporządzeniu przez ubezpieczyciela kosztorysu naprawy. Z kolei ubezpieczyciel już na wstępnym etapie rozpatrywania roszczeń świadomie pozbywa się wiedzy dotyczącej ewentualnych punktów spornych, zastrzeżeń ze strony ubezpieczonego związanych z ustaleniami rzeczoznawcy. W ten sposób ubezpieczyciele niepotrzebnie przenoszą ciężar uzgodnień co do rozmiaru szkody na sam koniec rozpatrywania roszczeń. Brak protokołu szkody powoduje, że nieścisłości oraz niedopatrzenia wychodzą na jaw dopiero po zajęciu przez ubezpieczyciela stanowiska w danej sprawie. Zazwyczaj wtedy ubezpieczony odwołuje się od „decyzji" ubezpieczyciela wskazując na niedopatrzenie, braki w ustaleniach rzeczoznawcy itp. W przypadku protokolarnego stwierdzenia zakresu strat, w znacznej części, możliwe jest uniknięcie trybu odwoławczego i konieczności ponownego rozpatrywania sprawy. Powyższa argumentacja potwierdza więc słuszność stosowania protokołu szkody przy opisywaniu strat spowodowanych zdarzeniem losowym, który przy założeniu dobrej wiary obu stron czynności związanej z oględzinami mienia pozwala uniknąć licznych nieporozumień.
Krok piąty. Sposób naprawienia szkody.
Ustalenie wysokości odszkodowania w przypadku ubezpieczeń dobrowolnych, np. samochodu - autocasco albo nieruchomości (mieszkania, domu) uzależnione jest od wariantu ubezpieczenia. W przypadku ubezpieczenia nieruchomości zasadą jest podział na ubezpieczenie mienia w wartości rzeczywistej oraz w wartości odtworzeniowej (nowej).
Przy wartości rzeczywistej ubezpieczyciele stosują ustalony na podstawie oględzin bądź w oparciu o wiek nieruchomości procentowy stopień zużycia. Sposób szacowania stopnia zużycia powinien być określony w treści o.w.u. Ubezpieczyciele często do określenia stopnia zużycia wykorzystują tabele, według których określonemu wiekowi przedmiotu ubezpieczenia przypisuje się wyrażony w procentach stopień zużycia. Stąd też inkorporowanie do umowy treści tabeli albo wręczanie jej razem z o.w.u. przed zawarciem umowy czyni z niej wiążący strony element umowy ubezpieczenia.
Przy ubezpieczeniu w wariancie wartości odtworzeniowej wartość odszkodowania stanowi rzeczywisty realny koszt związany z doprowadzeniem rzeczy uszkodzonej do stanu sprzed szkody, bez stosowania stopnia zużycia.
W przeważającej liczbie rozpatrywanych roszczeń ubezpieczyciele stosują rozliczenie kosztorysowe na podstawie programów eksperckich np. „SEKOCENBUD", „NORMA", „WINBUD". W takim przypadku, otrzymując wycenę należy zwrócić uwagę na wysokość stosowanych stawek za jedną roboczogodzinę (rbg) oraz cen materiału i sprzętu oraz porównać wartości z tymi, które funkcjonują na lokalnym rynku usług budowlanych.
W zakresie szkód spowodowanych gradobiciem albo przez spadające konary drzew i gałęzie o sposobie w jaki ustalane będzie odszkodowanie oraz jego wysokość decydować będą ogólne warunki ubezpieczeń. Sposób naprawienia szkody może przebiegać różnie w zależności od rozmiaru szkody, tzn. czy mamy do czynienia ze szkodą częściową, czy też całkowitą. Najczęściej wykorzystywane przez Ubezpieczycieli programy eksperckiego wycen szkód w pojeździe to Audatex, Eurotax oraz Infoexpert.
W przypadku wystąpienia szkody całkowitej w ubezpieczeniu autocasco, czyli takiej która w zależności od treści umowy ubezpieczenia związana jest z kosztem naprawy przekraczającym 70% wartości pojazdu sprzed szkody, odszkodowanie ustala się przy wykorzystaniu tzw. metody dyferencyjnej. Metoda ta polega na ustaleniu wysokości odszkodowania poprzez pomniejszenie wartości pojazdu w stanie przed uszkodzeniem - o wartość pojazdu (wrak, pozostałości) w stanie uszkodzonym tj. po wypadku. Dla poprawności takiego rozliczenia szkody niezmiernie istotne znaczenie mają ustalenia dotyczące wartość pojazdu przed szkodą, wartość pozostałości oraz poprawność ustalenia wysokości kosztów naprawy. Natomiast szkoda częściowa obliczana jest na podstawie kosztorysu naprawy bądź przedstawionych przez osobę ubezpieczoną rachunków za przeprowadzoną naprawę.
Opracowanie przygotował główny specjalista w BRF Cezary Orłowski (lipiec 2016)
[1] Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10 stycznia 2000 r., III CKN 1105/98, Przepis art. 817 § 2 k.c. nie upoważnia ubezpieczyciela do zaniechania prowadzenia postępowania likwidacyjnego do czasu prawomocnego zakończenia postępowania karnego dotyczącego wypadku komunikacyjnego, w którym uczestniczył kierowca ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej.; OSNC 2000/7-8/134, Wokanda 2000/4/9, Biul.SN 2000/7/7, Pr.Gosp. 2000/10/1, LEX 39669; Podobnie wyrok SN z dnia 18 listopada 2009 r., II CSK 257/09.
[2] W przypadku ich braku można taki obowiązek wywnioskować z art. 354 §2 k.c., tj. obowiązku współdziałania wierzyciel w takim samym zakresie jak dłużnika względem niego.
Pozostałe artykuły w kategorii: Sprawy bieżące
-
Rzecznik Finansowy o problemach klientów z Gefion Insurance A/S
dodano: 11.02.2019, godz. 11.07
-
Działania Rzecznika Finansowego w związku z problemami obligatariuszy GetBack
dodano: 07.02.2019, godz. 09.29
-
Sprawozdanie dla podmiotów rynku finansowego za okres styczeń – grudzień 2018 r.
dodano: 10.01.2019, godz. 10.33
-
Ubezpieczenia sprzętu AGD/RTV – aneks do Raportu Rzecznika Finansowego
dodano: 08.01.2019, godz. 14.41
-
Kolejne spotkanie z obligatariuszami Getback
dodano: 04.01.2019, godz. 17.55
-
III edycja Konkursu o Nagrodę Rzecznika Finansowego za najlepszą pracę doktorską, magisterską i licencjacką z zakresu ochrony klienta na rynku finansowym
dodano: 14.12.2018, godz. 07.42
-
Raport Rzecznika Finansowego o pożyczkach
dodano: 04.12.2018, godz. 14.50
-
Kierowca odpowiada za szkody wyrządzone przez pasażera
dodano: 22.11.2018, godz. 11.38
-
Rzecznik Finansowy pyta Sąd Najwyższy o zwrot wynagrodzenia rzeczoznawcy
dodano: 19.11.2018, godz. 08.38
-
Doradczy Komitet Naukowy zaprasza do współpracy nad nowym Raportem
dodano: 15.11.2018, godz. 08.28
-
PZU Życie zmienia umowy na skutek działań UOKiK i Rzecznika Finansowego.
dodano: 05.11.2018, godz. 11.39
-
PZU zmienia praktykę dzięki współpracy UOKIK i Rzecznika Finansowego
dodano: 25.10.2018, godz. 06.54
-
Komunikat z II posiedzenia Jury II edycji Konkursu o Nagrodę Rzecznika Finansowego – 03.10.2018 r. – wyłonienie laureatów Konkursu
dodano: 17.10.2018, godz. 10.54
-
Szersze kompetencje Rzecznika Finansowego
dodano: 01.10.2018, godz. 18.11
-
Regulacje rynku obligacji korporacyjnych
dodano: 28.09.2018, godz. 09.18
-
Nowe kierownictwo Wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego
dodano: 03.09.2018, godz. 09.51
-
Spotkanie z reprezentantami obligatariuszy GetBack
dodano: 30.08.2018, godz. 14.05
-
Sąd Najwyższy podjął uchwały ważne dla posiadaczy tzw. polis z UFK
dodano: 10.08.2018, godz. 14.09
-
Porady dla obligatariuszy GetBack
dodano: 08.08.2018, godz. 15.03
-
Skuteczna skarga kasacyjna z istotnym poglądem Rzecznika Finansowego
dodano: 02.07.2018, godz. 20.02
-
20 uchwała Sądu Najwyższego na wniosek Rzecznika Finansowego
dodano: 20.06.2018, godz. 11.25
-
Przed wakacjami – co warto wiedzieć? - Akcja 2018
dodano: 19.06.2018, godz. 07.43
-
Raport Rzecznika Finansowego o ubezpieczeniach turystycznych
dodano: 11.06.2018, godz. 10.59
-
Wystąpienia Rzecznika Finansowego do KNF i UOKiK w sprawie GetBack S.A
dodano: 23.05.2018, godz. 11.49
-
Problemy obligatariuszy GetBack
dodano: 15.05.2018, godz. 10.51
-
Obligacje korporacyjne - Analiza Rzecznika Finansowego
dodano: 17.11.2017, godz. 06.40
-
Odzyskanie omyłkowo przelanych pieniędzy będzie łatwiejsze
dodano: 27.04.2018, godz. 09.14
-
Relacja z Konferencji Rzecznika Finansowego i Rzecznika Praw Pacjenta we współpracy z Fundacją Edukacji Ubezpieczeniowej pt. „Rekompensata za utratę zdrowia i życia – praktyczne aspekty dochodzenia roszczeń” - Warszawa. 19.04.2018 r.
dodano: 23.04.2018, godz. 09.31
-
Sprawozdanie Rzecznika Finansowego za 2017 r.
dodano: 09.04.2018, godz. 10.29
-
Bliskim poszkodowanego będzie łatwiej o zadośćuczynienie
dodano: 27.03.2018, godz. 12.58
-
Raport Rzecznika Finansowego o problemach klientów na „rynku forex”
dodano: 26.03.2018, godz. 10.06
-
Porozumienie Rzecznika Finansowego i Rzecznika Praw Pacjenta
dodano: 21.03.2018, godz. 08.48
-
Kondolencje dla dr. Stanisława Rogowskiego
dodano: 19.03.2018, godz. 13.33
-
Rzecznik Finansowy o skutkach przekroczenia terminu odpowiedzi na reklamację
dodano: 16.03.2018, godz. 09.04
-
Kongres Konsument 2018 z udziałem przedstawicieli Rzecznika Finansowego
dodano: 15.03.2018, godz. 15.59
-
Konferencja Rzecznika Finansowego i Rzecznika Praw Pacjenta we współpracy z Fundacją Edukacji Ubezpieczeniowej pt. „Rekompensata za utratę zdrowia i życia – praktyczne aspekty dochodzenia roszczeń” - Warszawa. 19.04.2018 r.
dodano: 15.03.2018, godz. 08.57
-
Analiza Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości - Nowe argumenty za wprowadzeniem niezależnego rzeczoznawcy
dodano: 08.02.2018, godz. 09.07
-
Wspólne działanie Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Finansowego - Podsumowanie akcji informacyjnej dla „frankowiczów”
dodano: 30.01.2018, godz. 08.23
-
Rzecznik Finansowy o dalszych zmianach dotyczących polis z UFK
dodano: 18.01.2018, godz. 13.31
-
Sprawozdanie podmiotu rynku finansowego za okres styczeń – grudzień 2017 składane Rzecznikowi Finansowemu na podstawie art.33 Ustawy o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym - wyjaśnienia dla podmiotów rynku finansowego
dodano: 15.12.2017, godz. 10.18
-
Uroczystość wręczenia nagród w I edycji Konkursu o Nagrodę Rzecznika Finansowego za najlepszą pracę doktorską, magisterską, licencjacką i podyplomową z zakresu ochrony klienta na rynku finansowym
dodano: 15.12.2017, godz. 10.18
-
Kolejne spotkanie dla "frankowiczów" - Olsztyn
dodano: 23.11.2017, godz. 13.58
-
Rzecznik Finansowy o wysokości zadośćuczynień
dodano: 22.11.2017, godz. 11.45
-
Umowy kredytu denominowanego nie musiały uwzględniać spreadu
dodano: 08.11.2017, godz. 21.03
-
Spotkanie dla "frankowiczów" w Poznaniu
dodano: 02.11.2017, godz. 13.32
-
Odszkodowania po wichurach - pytania i odpowiedzi
dodano: 31.10.2017, godz. 13.40
-
Sąd Najwyższy uzasadnił odpowiedzialność rolników za psy gospodarskie
dodano: 20.10.2017, godz. 08.53
-
Kolejne spotkanie informacyjne dla „frankowiczów”
dodano: 05.10.2017, godz. 10.12
-
Raport Rzecznika Finansowego o OC komunikacyjnym
dodano: 04.10.2017, godz. 06.53
-
Rzecznik Finansowy ostrzega przed ryzykiem wzrostu stóp procentowych
dodano: 26.09.2017, godz. 17.33
-
Konferencja "Jak chronić konsumenta na rynku finansowym? Modele, doświadczenia, wyzwania" - Warszawa, 11 października 2017 r.
dodano: 11.09.2017, godz. 10.01
-
Raport Rzecznika Finansowego o ubezpieczeniach szkolnych. NNW szkolne – co warto wiedzieć, żeby uniknąć rozczarowania?
dodano: 30.08.2017, godz. 06.21
-
Jak uzyskać pełną wypłatę za mienie zniszczone przez wichury?
dodano: 16.08.2017, godz. 12.13
-
Płacisz kartą za granicą? Uważaj na wielokrotne przewalutowanie!
dodano: 11.08.2017, godz. 08.38
-
Ubezpieczenia na wakacjach: wyjazd z biurem podróży
dodano: 31.07.2017, godz. 07.40
-
Uwaga na „pożyczki” zawierane przed notariuszem
dodano: 26.07.2017, godz. 10.47
-
Nowe zasady udzielania kredytów hipotecznych
dodano: 20.07.2017, godz. 12.38
-
Agnieszka Wachnicka doradzi unijnemu nadzorcy
dodano: 14.07.2017, godz. 13.47
-
Przed wakacjami – co warto wiedzieć? - Akcja 2017
dodano: 13.07.2017, godz. 14.32
-
Kolejna uchwała Sądu Najwyższego z wniosku Rzecznika Finansowego
dodano: 20.06.2017, godz. 13.51
-
Spotkanie informacyjne dla „frankowiczów” w Warszawie - 12.06.2017 r.
dodano: 08.06.2017, godz. 08.25
-
"Jak chronić konsumenta na rynku finansowym: modele, doświadczenia, wyzwania" - międzynarodowa konferencja Rzecznika Finansowego we współpracy z Fundacją Edukacji Ubezpieczeniowej i Politechniką Warszawską - 11 października 2017 r.
dodano: 05.06.2017, godz. 09.58
-
Raport Rzecznika Finansowego o ubezpieczeniach szkolnych
dodano: 31.05.2017, godz. 11.58
-
Sejm zajmie się ułatwieniami w odzyskiwaniu omyłkowych przelewów
dodano: 22.05.2017, godz. 14.56
-
Obowiązki sprawozdawcze – informacja dla podmiotów rynku finansowego
dodano: 18.05.2017, godz. 15.04
-
Informacja dla zakładów ubezpieczeń w sprawie przekazywania informacji na temat skarg na działalność zakładu ubezpieczeń
dodano: 12.05.2017, godz. 14.33
-
20 wniosek Rzecznika Finansowego do Sądu Najwyższego
dodano: 24.04.2017, godz. 10.03
-
Sprawozdanie Rzecznika Finansowego za 2016 r.
dodano: 10.04.2017, godz. 08.33
-
Rzecznik Finansowy przeciwko zmianom w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych
dodano: 07.04.2017, godz. 10.22
-
Rzecznik Finansowy prosi Sąd Najwyższy o uchwałę ważną dla kredytobiorców
dodano: 04.04.2017, godz. 10.24
-
RF i RPO dla „frankowiczów” – podsumowanie akcji
dodano: 01.03.2017, godz. 15.57
-
Kredyt „frankowy” bez spreadu? To było możliwe!
dodano: 02.02.2017, godz. 11.11
-
Będzie łatwiej odzyskać omyłkowo przelane pieniądze
dodano: 01.02.2017, godz. 14.31
-
Uwaga na praktyki firmy pożyczkowej!
dodano: 27.01.2017, godz. 09.02
-
Rzecznik Finansowy protestuje przeciwko ograniczaniu praw poszkodowanych
dodano: 20.01.2017, godz. 15.40
-
Sprawozdanie dla podmiotów rynku ubezpieczeniowo-emerytalnego za rok 2016
dodano: 13.01.2017, godz. 14.14
-
Łatwiej o polubowne rozwiązanie sporu
dodano: 10.01.2017, godz. 10.08
-
Sprawozdanie dla podmiotów rynku bankowo- kapitałowego za rok 2016
dodano: 22.12.2016, godz. 13.42
-
Wspólna akcja informacyjna Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Finansowego
dodano: 20.12.2016, godz. 14.50
-
Kolejny wniosek Rzecznika Finansowego o uchwałę Sądu Najwyższego
dodano: 13.12.2016, godz. 09.39
-
Konkursu o Nagrodę Rzecznika Finansowego za najlepszą pracę doktorską, magisterską, licencjacką i podyplomową z zakresu ochrony klienta na rynku finansowym
dodano: 05.12.2016, godz. 14.10
-
Raport Rzecznika Finansowego: ubezpieczenia sprzętu elektronicznego
dodano: 15.11.2016, godz. 10.31
-
Konferencja "Wyzwania ubezpieczeń komunikacyjnych w Polsce" - Warszawa, 13 października 2016 r. - materiały konferencyjne
dodano: 20.10.2016, godz. 15.29
-
Sąd Najwyższy o obniżaniu odszkodowań o zasiłki celowe
dodano: 14.09.2016, godz. 15.54
-
Sukces Rzecznika Finansowego: łatwiej o pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji po wypadkach!
dodano: 28.07.2016, godz. 13.00
-
Rzecznik Finansowy przypomina: nie każde oddalenie się z miejsca wypadku to ucieczka.
dodano: 22.07.2016, godz. 13.34
-
Jak postępować w przypadku powstania szkody spowodowanej silnym wiatrem albo huraganem. Praktyczne wskazówki związane z rozpatrywaniem roszczeń ubezpieczeniowych.
dodano: 13.07.2016, godz. 09.40
-
Uwagi Rzecznika Finansowego do stanowiska ZBP w sprawie kredytów walutowych
dodano: 29.06.2016, godz. 14.00
-
Stanowisko ZBP do Raportu Rzecznika Finansowego: Klauzule niedozwolone w umowach kredytów walutowych
dodano: 27.06.2016, godz. 12.37
-
PRZED WAKACJAMI, CO WARTO WIEDZIEĆ?
dodano: 20.06.2016, godz. 09.47
-
Raport nt. kredytów „walutowych” – pytania i odpowiedzi
dodano: 08.06.2016, godz. 12.02
-
Raport Rzecznika Finansowego: Klauzule niedozwolone w umowach kredytów „walutowych”
dodano: 06.06.2016, godz. 12.42
-
Zwrot kosztów przy wcześniejszej spłacie kredytu – pytania i odpowiedzi
dodano: 27.05.2016, godz. 11.35
-
„Nabici w mBank” wspierani istotnym poglądem Rzecznika Finansowego
dodano: 20.05.2016, godz. 10.57
-
Sąd Najwyższy potwierdza prawo do prywatnego leczenia po wypadku
dodano: 19.05.2016, godz. 14.30
-
Spłaciłeś wcześniej kredyt? Należy ci się zwrot części kosztów!
dodano: 16.05.2016, godz. 08.56
-
Konsumenci skarżą się na odmowy restrukturyzacji długów
dodano: 13.05.2016, godz. 13.27
-
Rzecznik Finansowy chce lepszej ochrony poszkodowanych w wypadkach
dodano: 25.04.2016, godz. 12.13
-
Rzecznik Finansowy wspiera „frankowiczów” istotnym poglądem
dodano: 11.04.2016, godz. 14.29
-
Sprawozdanie Rzecznika Finansowego za rok 2015
dodano: 06.04.2016, godz. 09.59
-
W dniu 09.04.2016 r. w życie wchodzi rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 marca 2016 r. w sprawie terminów uiszczania, wysokości i sposobu obliczania należności na pokrycie kosztów działalności Rzecznika Finansowego i jego Biura
dodano: 04.04.2016, godz. 13.29
-
Rzecznik Finansowy: skargi na BLS, jak na „zwykłe OC”
dodano: 04.04.2016, godz. 12.46
-
Rzecznik Finansowy w Zespole Analiz Systemowych
dodano: 01.04.2016, godz. 14.40
-
II Raport Rzecznika Finansowego – Ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym
dodano: 31.03.2016, godz. 14.34
-
Rzecznik Finansowy poszukuje kandydatek/kandydatów do podjęcia współpracy
dodano: 30.03.2016, godz. 09.40
-
Biuro Rzecznika Finansowego informuje, iż Rzecznik Finansowy nie jest upoważniony do występowania z interwencjami w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w sprawach związanych z emeryturami, rentami oraz zasiłkami z ubezpieczenia społecznego
dodano: 11.03.2016, godz. 14.36
-
"Trochę online" - nowoczesne kanały komunikacji wciąż są wyzwaniem dla ubezpieczycieli - raport opracowany przez zespół mfind.pl we współpracy z Rzecznikiem Finansowym
dodano: 18.02.2016, godz. 10.32
-
Odpowiedzialność za utrzymanie dróg, chodników, nieruchomości - praktyczne wskazówki w dochodzeniu roszczeń za "zimowe szkody"
dodano: 29.01.2016, godz. 14.09
-
Informacje przekazywane przez pracowników instytucji finansowych muszą być jasne, jednoznaczne i niewprowadzające w błąd
dodano: 22.01.2016, godz. 14.25
-
Bądź ostrożny korzystając z bankowości elektronicznej
dodano: 14.01.2016, godz. 13.18
-
Sprawozdanie dla podmiotów rynku bankowo- kapitałowego
dodano: 13.01.2016, godz. 13.28
-
Wnioski w sprawie rozwiązywania sporów między klientem a podmiotem rynku finansowego
dodano: 12.01.2016, godz. 09.51
-
Uważaj na reklamy kredytów
dodano: 22.12.2015, godz. 14.57
-
Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy o kredyt/pożyczkę
dodano: 17.12.2015, godz. 13.15
-
Senat RP i Rzecznik Praw Obywatelskich zapraszają na Dzień Praw Człowieka 12 grudnia 2015 r., w godz. 10.00–14.00, w gmachu Senatu przy ul. Wiejskiej 6
dodano: 09.12.2015, godz. 13.28
-
Powszechne Towarzystwa Emerytalne informują uprawnionych o możliwości wypłaty środków po zmarłym członku OFE
dodano: 01.12.2015, godz. 11.49
-
Raport Rzecznika Finansowego w sprawie skarg kierowanych do Rzecznika Ubezpieczonych dotyczący problematyki ubezpieczeń gospodarczych oraz zabezpieczenia emerytalnego w okresie 01.01.2015 r. – 10.10.2015 r.
dodano: 27.11.2015, godz. 13.02
-
Rzecznik Finansowy przedstawił istotny pogląd w sprawie zapytania prawnego: Czy świadczenie wypłacane przez ubezpieczyciela w przypadku przedterminowego rozwiązania umowy ubezpieczenia na życie wraz z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym jest świadczeniem głównym, czy ubocznym?, jakie złożył Sąd Okręgowy w Warszawie w sprawie o sygn. V Ca 568/15 Sądowi Najwyższemu
dodano: 18.11.2015, godz. 14.36
-
XV edycja Konkursu na najlepszą pracę doktorską, magisterską, licencjacką i podyplomową z dziedziny ubezpieczeń gospodarczych i społecznych
dodano: 03.11.2015, godz. 15.05
-
Dyżury telefoniczne w Biurze Rzecznika Finansowego z zakresu prawa bankowego i rynku kapitałowego
dodano: 19.10.2015, godz. 14.11
-
Z dniem 11.10.2015 r. Rzecznik Ubezpieczonych przekształcił się w Rzecznika Finansowego
dodano: 08.10.2015, godz. 11.53
-
Konferencja "Konsument na rynku usług ubezpieczeniowych. Czy zagraża nam konsumeryzm?" - Warszawa, 21 października 2015 r.
dodano: 10.09.2015, godz. 10.59
-
Raport Rzecznika Ubezpieczonych w sprawie skarg w I półroczu 2015 roku
dodano: 07.08.2015, godz. 13.44
-
"Turystyka bez ryzyka" - akcja informacyjna Ministerstwa Sportu i Turystyki
dodano: 17.07.2015, godz. 12.45
-
Wniosek Rzecznika Ubezpieczonych do Sądu Najwyższego o podjęcie uchwały w sprawie dopuszczalności zwrotu kosztów leczenia poniesionych w prywatnej służbie zdrowia na podstawie art. 444 § 1 k.c.
dodano: 23.06.2015, godz. 15.41
-
Przed wakacjami, co warto wiedzieć?
dodano: 15.06.2015, godz. 09.55
-
Uroczystość wręczenia nagród w XIV edycji Konkursu na najlepszą pracę doktorską, magisterską, licencjacką i podyplomową
dodano: 12.06.2015, godz. 12.04
-
Rzecznik Ubezpieczonych skierował do Sądu Najwyższego oświadczenie zawierające istotny pogląd w sprawie (sygn. III SZP 2/15)
dodano: 25.05.2015, godz. 12.45
-
Raport Rzecznika Ubezpieczonych - Orzecznictwo Sądu Najwyższego a praktyka likwidacji szkód komunikacyjnych - część II
dodano: 25.05.2015, godz. 10.46
-
Raport Rzecznika Ubezpieczonych w sprawie skarg w I kwartale 2015 roku
dodano: 06.05.2015, godz. 10.40
-
Najlepsze i najgorsze infolinie ubezpieczycieli w 2015 r.
dodano: 21.04.2015, godz. 15.56
-
Sprawozdanie Rzecznika Ubezpieczonych za rok 2014
dodano: 16.03.2015, godz. 14.04
-
Raport Rzecznika Ubezpieczonych - Klauzule abuzywne w działalności ubezpieczeniowej - tekst jednolity
dodano: 05.12.2014, godz. 11.58
-
Asystent z UFG pomoże po wypadku
dodano: 05.12.2014, godz. 11.43
-
XIV edycja Konkursu na najlepszą pracę doktorską, magisterską, licencjacką i podyplomową z dziedziny ubezpieczeń gospodarczych i społecznych
dodano: 05.11.2014, godz. 13.58
-
Raport Rzecznika Ubezpieczonych w sprawie skarg w okresie III kwartałów 2014 roku
dodano: 04.11.2014, godz. 11.12
-
Uzasadnienie postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 27 czerwca 2014 r. (sygn. III CZP 2/14) w sprawie zadośćuczynienia dla osób bliskich zmarłego
dodano: 26.09.2014, godz. 11.19
-
Ubezpieczenie NNW dzieci i młodzieży szkolnej i akademickiej
dodano: 10.09.2014, godz. 12.59
-
Aneks do Raportu Rzecznika Ubezpieczonych - Klauzule abuzywne w działalności ubezpieczeniowej
dodano: 14.08.2014, godz. 13.10
-
Raport Rzecznika Ubezpieczonych w sprawie skarg w I półroczu 2014 roku
dodano: 08.08.2014, godz. 14.24
-
PRZED WAKACJAMI – CO WARTO WIEDZIEĆ?
dodano: 13.06.2014, godz. 09.52
-
Raport Rzecznika Ubezpieczonych w sprawie skarg w I kwartale 2014 roku
dodano: 29.05.2014, godz. 10.43
-
Wyniki kontroli NIK w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych
dodano: 08.05.2014, godz. 14.17
-
Zmiany w Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE)
dodano: 02.04.2014, godz. 15.18
-
Raport Rzecznika Ubezpieczonych w sprawie skarg w roku 2013
dodano: 17.03.2014, godz. 11.58
-
Sprawozdanie Rzecznika Ubezpieczonych za rok 2013
dodano: 17.03.2014, godz. 11.50
-
Składasz PIT za 2013 r. - pamiętaj o zasadach opodatkowania odszkodowań oraz odsetek od odszkodowań
dodano: 14.03.2014, godz. 14.02
-
Rzecznik Ubezpieczonych na Targach Wiedzy Konsumenckiej - 15 marca 2014 r. - Centrum Handlowe Wola Park w Warszawie
dodano: 10.03.2014, godz. 11.00
-
Wzór deklaracji dla podmiotów zobowiązanych do uiszczania wpłat na pokrycie kosztów działalności Rzecznika Ubezpieczonych i jego Biura/Information on the amount paid in advance of the costs of functioning of the Polish Insurance Ombudsman Office
dodano: 18.02.2014, godz. 10.54
-
Odpowiedzialność za utrzymanie dróg, chodników, nieruchomości - praktyczne wskazówki w dochodzeniu roszczeń za "zimowe szkody"
dodano: 04.02.2014, godz. 14.00
-
Uzasadnienie uchwały Sądu Najwyższego z dnia 29.10.2013 r. (sygn. III CZP 50/13) w sprawie terminu przedawnienia roszczeń do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego
dodano: 24.01.2014, godz. 11.24
-
Raport Rzecznika Ubezpieczonych w sprawie skarg w okresie III kwartałów 2013 roku
dodano: 07.11.2013, godz. 16.00
-
Raport Rzecznika Ubezpieczonych w sprawie skarg w I półroczu 2013 roku
dodano: 05.08.2013, godz. 13.53
-
Przed wakacjami - co warto wiedzieć?
dodano: 28.06.2013, godz. 10.08
-
Uzasadnienie uchwały Sądu Najwyższego z dnia 19 lutego 2013 r. (sygn. III CZP 63/12)
dodano: 03.06.2013, godz. 10.58
-
Raport Rzecznika Ubezpieczonych w sprawie skarg w I kwartale 2013 roku
dodano: 09.05.2013, godz. 14.33
-
Sprawozdanie Rzecznika Ubezpieczonych za rok 2012
dodano: 11.03.2013, godz. 11.13
-
W dniu 19 lutego 2013 r. Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów podjął na wniosek Rzecznika Ubezpieczonych uchwałę w sprawie szkód zalaniowych
dodano: 20.02.2013, godz. 11.25
-
Od 11 lutego 2013 r. jednolite zasady w ubezpieczeniach obowiązkowych
dodano: 12.02.2013, godz. 12.10
-
Odpowiedzialność za utrzymanie dróg, chodników, nieruchomości - praktyczne wskazówki w dochodzeniu roszczeń za "zimowe szkody"
dodano: 24.01.2013, godz. 10.35
-
Raport Rzecznika Ubezpieczonych - Ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym
dodano: 11.12.2012, godz. 10.51
-
Ubezpieczenia zimowych wyjazdów
dodano: 10.12.2012, godz. 08.30
-
Aneks do Raportu Bancassurance
dodano: 06.12.2012, godz. 11.49
-
Zwycięzcy konkursu Przyjazna Firma Ubezpieczeniowa 2012
dodano: 29.11.2012, godz. 13.01
-
Przyjazna Firma Ubezpieczeniowa 2012
dodano: 16.11.2012, godz. 12.40
-
Raport Rzecznika Ubezpieczonych w sprawie skarg w okresie III kwartałów 2012 roku
dodano: 30.10.2012, godz. 15.39
-
VII edycja ogólnopolskiego badania satysfakcji serwisów ze współpracy z towarzystwami ubezpieczeniowymi realizowanego przez Polską Izbę Motoryzacji pod patronatem Rzecznika Ubezpieczonych
dodano: 28.08.2012, godz. 08.21
-
Raport Rzecznika Ubezpieczonych w sprawie skarg w I półroczu 2012 roku
dodano: 03.08.2012, godz. 15.17
-
W dniu 5 lipca 2012 r. Rzecznik Ubezpieczonych złożył do Sądu Najwyższego wniosek o wydanie uchwały mającej na celu rozstrzygnięcie ujawnionych w orzecznictwie sądów powszechnych rozbieżności w wykładni art. 433 k.c. w zakresie szkód polegających na zalaniu lokalu położonego niżej z lokalu znajdującego się na wyższej kondygnacji
dodano: 09.07.2012, godz. 12.51
-
Stanowisko Rzecznika Ubezpieczonych w sprawie najmu pojazdu zastępczego w świetle uchwały SN z dnia 17 listopada 2011 r. (III CZP 05/11)
dodano: 27.06.2012, godz. 13.45
-
Postanowienie SN z dnia 20 czerwca 2012 r. w sprawie części oryginalnych
dodano: 20.06.2012, godz. 12.47
-
Zmiana sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych
dodano: 06.06.2012, godz. 14.27
-
Uzasadnienie uchwały Sądu Najwyższego w sprawie zwrotu kosztów pełnomocnika poszkodowanego w postępowaniu likwidacyjnym
dodano: 31.05.2012, godz. 10.23
-
Raport Rzecznika Ubezpieczonych w sprawie skarg w I kwartale 2012 roku
dodano: 04.05.2012, godz. 10.58
-
Ubezpieczenia turystyczne
dodano: 26.04.2012, godz. 14.32
-
Amortyzacja części - uchwała Sądu Najwyższego z wniosku Rzecznika Ubezpieczonych
dodano: 13.04.2012, godz. 09.40
-
Sprawozdanie z działalności Rzecznika Ubezpieczonych za 2011 rok
dodano: 26.03.2012, godz. 13.40
-
Zwrot kosztów pełnomocnika poszkodowanego w postępowaniu likwidacyjnym – kolejna uchwała Sądu Najwyższego z wniosku Rzecznika Ubezpieczonych
dodano: 14.03.2012, godz. 13.22
-
Raport Rzecznika Ubezpieczonych poświęcony klauzulom abuzywnym w działalności ubezpieczeniowej
dodano: 24.02.2012, godz. 10.29
-
Raport Rzecznika Ubezpieczonych w sprawie skarg w roku 2011
dodano: 01.02.2012, godz. 15.27
-
Uzasadnienie uchwały Sądu Najwyższego w sprawie zwrotu kosztów najmu pojazdu zastępczego dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej
dodano: 20.01.2012, godz. 08.45
-
Zmiany dotyczące opłat za niespełnienie obowiązku ubezpieczenia: OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, OC rolników oraz budynków rolniczych
dodano: 03.01.2012, godz. 13.45
-
Przystąpienie Biura Serbskiego do Porozumienia Wielostronnego - Systemu Zielonej Karty
dodano: 08.12.2011, godz. 13.36
-
Zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej – kolejna uchwała Sądu Najwyższego z wniosku Rzecznika Ubezpieczonych
dodano: 18.11.2011, godz. 11.39
-
Raport Rzecznika Ubezpieczonych w sprawie skarg w okresie III kwartałów 2011 roku
dodano: 15.11.2011, godz. 13.11
-
Zapraszamy do lektury dziewiątego numeru Rozpraw Ubezpieczeniowych, publikacji Rzecznika Ubezpieczonych, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Fundacji Edukacji Ubezpieczeniowej
dodano: 14.11.2011, godz. 13.13
-
Rozstrzygnięta została kolejna edycja konkursu o nagrodę „Złoty Zderzak”, przyznawaną na podstawie wyników ogólnopolskiego badania satysfakcji serwisów samochodowych ze współpracy z zakładami ubezpieczeń, realizowanego pod patronatem Rzecznika Ubezpieczonych.
dodano: 10.11.2011, godz. 14.53
-
Kongres Ubezpieczeniowy "Rzeczpospolitej" - praktyczne rozwiązania dla przedsiębiorstw - Warszawa, 25 października 2011r.
dodano: 19.10.2011, godz. 11.48
-
Kompensacja szkód wynikłych ze zdarzeń medycznych - problematyka cywilnoprawna i ubezpieczeniowa - Toruń, 4 - 5 X 2011 r.
dodano: 18.08.2011, godz. 10.35
-
Raport Rzecznika Ubezpieczonych w sprawie skarg w I półroczu 2011 roku
dodano: 01.08.2011, godz. 14.01
-
Złoty Zderzak 2011 - Ruszyła VI edycja Ogólnopolskiego Badania Satysfakcji Serwisów ze Współpracy z Towarzystwami Ubezpieczeniowymi
dodano: 11.07.2011, godz. 13.11
-
10 lipca 2011 r. mija termin przystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego
dodano: 05.07.2011, godz. 09.55
-
21 czerwca br. Fundacja Academia Iuris we współpracy z Rzecznikiem Ubezpieczonych otwiera punkt pomocy prawnej w sprawach ubezpieczeniowych dla osób niezamożnych
dodano: 20.06.2011, godz. 14.24
-
Komunikat z II posiedzenia Jury X edycji Konkursu - 10 maja 2011 r.
dodano: 06.06.2011, godz. 13.09
-
Raport Rzecznika Ubezpieczonych w sprawie skarg w I kwartale 2011 roku
dodano: 18.05.2011, godz. 12.48
-
Konferencja „Ubezpieczenie ochrony prawnej – prawnik dla przezornego Polaka” - Warszawa, 16 maja 2011 r.
dodano: 14.04.2011, godz. 10.37
-
„Odszkodowanie za niemożność korzystania z pojazdu uszkodzonego w wypadku komunikacyjnym” - Konferencja Naukowa organizowana przez Katedrę Prawa Cywilnego i Międzynarodowego Obrotu Gospodarczego, Zakład Prawa Ubezpieczeniowego UMK oraz TNOiK – „Dom Organizatora” - Toruń, 19 maja 2011 r.
dodano: 07.04.2011, godz. 13.23
-
Sprawozdanie Rzecznika Ubezpieczonych za rok 2010
dodano: 10.03.2011, godz. 15.41
-
Rzecznik Ubezpieczonych na Targach Wiedzy Konsumenckiej w CH Arkadia w Warszawie
dodano: 04.03.2011, godz. 12.17
-
Raport Rzecznika Ubezpieczonych w sprawie skarg w roku 2010
dodano: 04.02.2011, godz. 09.48
-
10 stycznia 2011 r. mija termin przystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego
dodano: 13.12.2010, godz. 11.27
-
Odpowiedzialność za utrzymanie dróg, chodników, nieruchomości - praktyczne wskazówki w dochodzeniu roszczeń za "zimowe szkody"
dodano: 26.11.2010, godz. 13.08
-
Sprostowanie do artykułu „Wybierz z oferty to, co jest ci najbardziej potrzebne" - Rzeczpospolita z dnia 10 listopada 2010 r.
dodano: 10.11.2010, godz. 22.14
-
Raport Rzecznika Ubezpieczonych w sprawie skarg w okresie III kwartałów 2010 roku
dodano: 04.11.2010, godz. 15.25
-
Raport Rzecznika Ubezpieczonych w sprawie skarg w I półroczu 2010 roku
dodano: 04.08.2010, godz. 12.58
-
Przed wakacjami – co warto wiedzieć?
dodano: 25.06.2010, godz. 12.23
-
10 lipca mija termin przystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego
dodano: 07.06.2010, godz. 12.58
-
Raport Rzecznika Ubezpieczonych w sprawie skarg w I kwartale 2010 roku
dodano: 10.05.2010, godz. 14.53
-
„Ubezpieczenia grupowe na życie a prawo zamówień publicznych” – Konferencja Naukowa organizowana przez Katedrę Prawa Cywilnego i Międzynarodowego Obrotu Gospodarczego, Zakład Prawa Ubezpieczeniowego UMK oraz TNOiK – „Dom Organizatora”, Toruń, 17 czerwca 2010
dodano: 05.05.2010, godz. 15.24
-
Rzecznik Ubezpieczonych wziął udział w Targach Wiedzy Konsumenckiej
dodano: 15.03.2010, godz. 14.21
-
Sprawozdanie Rzecznika Ubezpieczonych za rok 2009
dodano: 10.03.2010, godz. 13.03
-
Raport Rzecznika Ubezpieczonych w sprawie skarg w roku 2009
dodano: 09.02.2010, godz. 09.39
-
Wydłużenie terminu składania prac na IX edycję Konkursu na najlepsze prace doktorskie, magisterskie, licencjackie i podyplomowe z dziedziny ubezpieczeń gospodarczych i społecznych
dodano: 28.01.2010, godz. 12.03
-
10 stycznia 2010 roku mija termin wyboru otwartego funduszu emerytalnego
dodano: 29.12.2009, godz. 09.19
-
Komunikat Rzecznika Ubezpieczonych w sprawie 4Life Direct
dodano: 03.12.2009, godz. 14.54
-
Raport Rzecznika Ubezpieczonych w sprawie skarg w okresie III kwartałów 2009 roku
dodano: 17.11.2009, godz. 14.31
-
Zapytanie do Ośrodka Informacji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego
dodano: 17.09.2009, godz. 10.17
-
Raport Rzecznika Ubezpieczonych w sprawie skarg w I półroczu 2009 roku
dodano: 10.09.2009, godz. 12.52
-
Kancelarie odszkodowawcze z perspektywy Rzecznika Ubezpieczonych
dodano: 21.07.2009, godz. 09.42
-
10 lipca minął termin wyboru otwartego funduszu emerytalnego
dodano: 29.06.2009, godz. 10.57
-
Rzecznik Ubezpieczonych przedstawił propozycje legislacyjne dotyczące zmiany ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz zmiany ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych
dodano: 21.05.2009, godz. 11.28
-
Wyniki VIII edycji Konkursu na najlepsze prace doktorskie, magisterskie, licencjackie i podyplomowe z dziedziny ubezpieczeń gospodarczych i społecznych
dodano: 15.05.2009, godz. 09.17
-
Raport Rzecznika Ubezpieczonych w sprawie skarg w I kwartale 2009 roku
dodano: 07.05.2009, godz. 10.41
-
Dochodzenie przedawnionych wierzytelności (windykacja)
dodano: 25.02.2009, godz. 11.06
-
Raport Rzecznika Ubezpieczonych w sprawie skarg w roku 2008
dodano: 16.02.2009, godz. 14.52
-
10 stycznia mija termin wyboru otwartego funduszu emerytalnego
dodano: 30.12.2008, godz. 11.45
-
W ostatnim czasie Rzecznik Ubezpieczonych odnotował przypadki, w których istnieje zagrożenie, iż osoby poszkodowane otrzymujące ciągłe świadczenia z tytułu umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych (np. renty, koszty leczenia) będą tych świadczeń pozbawione ze względu na wyczerpanie się sumy gwarancyjnej przyjętej w tym ubezpieczeniu
dodano: 16.12.2008, godz. 11.51
-
W dniu 25 listopada 2008 r. odbyła się narada przedstawicieli Biura Rzecznika Ubezpieczonych oraz Stowarzyszenia Ekspertmot w sprawie utraty wartości handlowej (wartości sprzedażnej) pojazdu opartych na Instrukcji Określenia Rynkowego Ubytku Wartości Pojazdu nr 1/2002
dodano: 08.12.2008, godz. 11.40
-
Analiza skarg wpływających do Rzecznika Ubezpieczonych wskazuje, że jednym z istotnych problemów podnoszonych przez poszkodowanych jest ustalanie przez zakłady ubezpieczeń wysokości odszkodowania za szkody komunikacyjne z tytułu OC w oparciu o ceny części alternatywnych w sytuacji, gdy poszkodowany nie wyraził na to zgody, a wymianie lub naprawie podlegają oryginalne części zamienne pochodzące od producenta
dodano: 02.12.2008, godz. 13.19
-
W ślad za raportem Rzecznika Ubezpieczonych w sprawie nieprawidłowości we wzorcach umownych stosowanych przez zakłady ubezpieczeń w zakresie ubezpieczeń majątkowych prezentujemy opracowany przez Rzecznika Ubezpieczonych raport w sprawie nieprawidłowości w ogólnych warunkach ubezpieczenia na życie
dodano: 25.11.2008, godz. 11.24
-
Wydział Skarg i Interwencji w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych przygotował na podstawie napływających skarg raporty dotyczące całkowitej odmowy odszkodowania oraz częściowej odmowy wypłaty odszkodowania z obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych (dane na podstawie trzech kwartałów 2008 r.)
dodano: 12.11.2008, godz. 10.58
-
Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów na posiedzeniu niejawnym w dniu 10 października 2008 r. wydał postanowienie o przedstawieniu pełnemu składowi Izby Cywilnej zagadnienia prawnego przedstawionego we wniosku Rzecznika Ubezpieczonych z dnia 25 kwietnia br.
dodano: 13.10.2008, godz. 11.41
-
Rzecznik Ubezpieczonych dostrzegając ogrom zniszczeń jakie w ostatnich kilku latach powodują powodzie, wichury, trąby powietrzne, huragany i inne żywioły, wystąpił do Ministra Finansów wskazując na potrzebę zapoczątkowania szerszej dyskusji na temat racjonalnych sposobów finansowania skutków szkód wyrządzonych przez klęski żywiołowe
dodano: 11.09.2008, godz. 10.19
-
Raport Rzecznika Ubezpieczonych o nieprawidłowościach w ogólnych warunkach ubezpieczeń majątkowych (dział II)
dodano: 02.09.2008, godz. 14.30
-
Rzecznik Ubezpieczonych od pewnego czasu obserwuje nieprawidłowości w procesie akwizycji, które objawiają się głównie wprowadzaniem członków OFE w błąd przez akwizytorów w trakcie namawiania do zmiany albo pozostania w funduszu emerytalnym. Dlatego zwracamy się z prośbą o informowanie naszego Urzędu o takich praktykach, które spotkały Państwa osobiście
dodano: 28.08.2008, godz. 11.29
-
Rzecznik Ubezpieczonych przygotował raport dotyczący opieszałości w likwidacji szkód komunikacyjnych z obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych
dodano: 25.08.2008, godz. 14.14
-
Rzecznik Ubezpieczonych otrzymując syganały o kilku odnotowanych przypadkach wyczerpywania się sum gwarancyjnych z obowiązkowych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej zwrócił się do Ministerstwa Finansów o rozważenie możliwość obciążenia obowiązkiem zaspokajania dalszych roszczeń osób poszkodowanych (po wyczerpaniu sumy gwarancyjnej) Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego
dodano: 25.08.2008, godz. 09.00
-
Z uwagi na rozmiary tragedii jaką wywołały żywioły dotykając głównie mieszkańców Opolszczyny, Śląska i Podlasia w ostatnich dniach br., Rzecznik Ubezpieczonych w dniu 19 sierpnia zwrócił się do Polskiej Izby Ubezpieczeń z apelem o podjęcie wszelkich możliwych działań na rzecz poszkodowanych osób i ich rodzin, związanych z realizacją zawartych umów ubezpieczenia
dodano: 25.08.2008, godz. 08.57
-
Rzecznik Ubezpieczonych wystąpił do Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego w związku z nieprawidłowymi działaniami zakładów ubezpieczeń, dotyczącymi odmowy zwrotu kosztów zakupu części oryginalnych w sytuacji, gdy poszkodowany w wypadku komunikacyjnym naprawia pojazd, w którym przed wypadkiem miał zamontowane części oryginalne - pochodzące od producenta pojazdu
dodano: 04.08.2008, godz. 14.17
-
Ustawodawca dostrzegając brak możliwości dochodzenia zadośćuczynienia przez najbliższych zmarłemu poszkodowanemu wprowadził nowelą do ustawy ? kodeks cywilny i niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2008r., Nr 116, poz. 731) do polskiego systemu prawnego nową instytucję ? zadośćuczynienia za doznaną krzywdę dla najbliższych członków rodziny zmarłego poszkodowanego. Nowe przepisy zaczną obowiązywać począwszy od 3 sierpnia 2008 r.
dodano: 01.08.2008, godz. 14.10
-
W dniu 28 lipca br. Rzecznik Ubezpieczonych zaopiniował projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia. Projekt ten zmierza w kierunku znowelizowania obecnie obowiązujących przepisów poprzez wprowadzenie do systemu postępowań regresowych ze strony NFZ wobec sprawców czynów niedozwolonych i ich ubezpieczycieli
dodano: 29.07.2008, godz. 09.52
-
Rzecznik Ubezpieczonych w dniu 25 czerwca 2008 roku zwrócił się z prośbą do Ministra Infrastruktury o rozważenie możliwości zmiany wydanego na podstawie art. 115 ustawy Prawo o ruchu drogowym, rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 27 października 2005 roku w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów
dodano: 25.06.2008, godz. 13.48
-
Dnia 25 czerwca 2008 r. Rzecznik Ubezpieczonych skierował do Stowarzyszenia Rzeczoznawców Samochodowych Ekspertmot pismo w sprawie Instrukcji nr 1/2002 z dnia 17 stycznia 2002 r. stosowanej w zakresie wyceny utraty wartości handlowej pojazdu wskutek kolizji
dodano: 25.06.2008, godz. 12.56
-
Wręczenie nagród VII edycji Konkursu Rzecznika Ubezpieczonych na najlepszą pracę doktorską, magisterską i licencjacką
dodano: 25.06.2008, godz. 11.22
-
Sprawozdanie z Konferencji organizowanej przez Rzecznika Ubezpieczonych oraz Fundację Edukacji Ubezpieczeniowej - Prawa pacjenta w systemie ubezpieczeń zdrowotnych - Warszawa, 04.06.2008
dodano: 05.06.2008, godz. 13.11
-
Konferencja Rzecznika Ubezpieczonych - Prawa pacjenta w systemie ubezpieczeń zdrowotnych - Warszawa, 4 czerwca 2008 r.
dodano: 12.05.2008, godz. 10.44
-
Nowy wniosek Rzecznika Ubezpieczonych do Sądu Najwyższego w sprawie zaliczania na poczet kosztów pogrzebu zasiłku pogrzebowego
dodano: 25.04.2008, godz. 10.57
-
Sprawozdanie z konferencji organizowanej przez Fundację Edukacji Ubezpieczeniowej w dniu 4 kwietnia 2008 r.
dodano: 08.04.2008, godz. 13.54
-
Konkurs na logo rozstrzygnięty
dodano: 29.02.2008, godz. 09.43
-
Uchwała SN
dodano: 07.02.2008, godz. 13.06
-
Nowe Rozporządzenie, Dz.U. nr 3, poz. 10
dodano: 14.01.2008, godz. 14.53