Akademia Rzecznika Finansowego to inicjatywa edukacyjna, dzięki której osoby podejmujące studia z zakresu prawa i kierunków pokrewnych na uczelniach partnerskich (tj. obecnie kilkunastu uniwersytetach w Polsce) mogą zdobyć zaawansowaną wiedzę na temat mechanizmów ochrony klientów podmiotów rynku finansowego, a także wiele umiejętności praktycznych. To nowatorski system praktyk studenckich, składający się z dwóch zasadniczych elementów:
- wykładów i konwersatoriów na temat funkcjonowania systemu ochrony klientów rynku finansowego,
- pracy w grupach nad konkretnymi sprawami pod okiem specjalistów z Biura Rzecznika Finansowego.
Szkolenia w ramach Akademii prowadzone są przez: pracowników Biura Rzecznika Finansowego, nauczycieli akademickich i innych ekspertów zewnętrznych. Część praktyczna zorganizowana jest we współpracy z poszczególnymi jednostkami Biura Rzecznika Finansowego i obejmuje w szczególności: analizowanie spraw, przygotowywanie dokumentacji, dokonywanie wykładni prawa oraz sporządzanie pism procesowych.
Akademia adresowana jest do osób zainteresowanych przede wszystkim prawnymi aspektami ochrony klientów podmiotów rynku finansowego, jednak w edycji organizowanej w 2024 r. w zajęciach uczestniczyły też osoby studiujące na innych kierunkach niż prawo.
I edycja Akademii odbyła się w sierpniu 2023 r., a w 2024 r. kolejne edycje miały miejsce się w lipcu i sierpniu. W roku 2025 również planowane są dwie edycje, w lipcu oraz sierpniu.
W szerszym sensie, Akademia RF to całokształt działań edukacyjnych prowadzonych przez Biuro Rzecznika Finansowego w zakresie zwiększania świadomości finansowej społeczeństwa, w szczególności w dziedzinie funkcjonowania rynku finansowego, wykorzystania innowacyjnych technologii i możliwych zagrożeń występujących w tych dziedzinach. Działania te prowadzone są zarówno online (webinaria i materiały zamieszczane na kanale YouTube), jak i w różnych częściach Polski (m.in. poprzez akcje edukacyjne, Konkurs o Nagrodę Rzecznika Finansowego, lekcje dla szkół, udział w konferencjach).
Przykładowa tematyka zajęć w ramach Akademii:
Rzecznik Finansowy w systemie organów ochrony praw jednostki
Wprowadzenie do problematyki instrumentów finansowych
Rynek bankowy: aktualne wyzwania
Prawa klienta rynku bankowo-kapitałowego
Prawa klienta rynku ubezpieczeniowo-emerytalnego
Teoria alternatywnego rozwiązywania sporów (ADR) – jako wprowadzenie do pozasądowych metod rozwiązywania sporów między klientem a podmiotem rynku finansowego
Postępowania sankcyjne i kary nakładane na podmioty rynku finansowego
Trendy w zakresie prawnych regulacji chroniących interesy konsumentów
Orzecznictwo sądów krajowych i europejskich w zakresie prawa konsumenckiego
Ekonomia behawioralna i finanse behawioralne
Sztuczna inteligencja i nowe technologie a ochrona praw konsumentów na rynku finansowym
i wiele innych!
Macie inne pytania? Napiszcie do nas: akademia@rf.gov.pl
Chcesz wziąć udział w Akademii w 2025 roku? Śledź naszą stronę!
Do pobrania