Dni Rzecznika Finansowego zorganizowane w 2024 r.
Jedną z inicjatyw Rzecznika Finansowego w ramach Roku Edukacji Ekonomicznej są Dni Rzecznika Finansowego, będące cyklem spotkań edukacyjnych organizowanych na uczelniach we współpracy z przedstawicielami Doradczego Komitetu Naukowego przy Rzeczniku Finansowym, które mają na celu zwiększanie świadomości finansowej społeczeństwa.
Cykl otworzyły spotkania na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dni Rzecznika Finansowego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej odbyły się w terminie 1-2 marca 2024 r., a za ich organizację odpowiedzialna była zasiadająca w Doradczym Komitecie Naukowym dr hab. Teresa Bednarczyk, prof. UMCS, we współpracy z Biurem Rzecznika Finansowego – w szczególności z Pełnomocnikiem Terenowym Rzecznika Finansowego w Lublinie wraz ze współpracownikami.
1 marca br. odbyły się wykłady przeznaczone dla uczniów szkół średnich z Lublina i regionu oraz studentów i pracowników Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Pełnomocnik Terenowa Rzecznika Finansowego Ewa Kruszczyńska-Głaz przedstawiła możliwości pomocy oferowanej przez Rzecznika Finansowego dla klientów podmiotów rynku finansowego oraz opowiedziała o działalności Pełnomocnika Terenowego Rzecznika Finansowego w Lublinie. Radca prawny Magdalena Kunaszewska-Gołofit opowiedziała słuchaczom o nieautoryzowanych transakcjach płatniczych i udzieliła praktycznych porad dotyczących bezpieczeństwa przy korzystaniu z technologii płatniczych.
Drugiego dnia Biuro Rzecznika Finansowego reprezentował dr Maciej Próchnicki z Departamentu Edukacji i Komunikacji. Maciej Próchnicki przedstawił prelekcję dla Uniwersytetu Dziecięcego UMCS, w ramach której najmłodsi studenci (wraz z rodzicami) poznali zasady działania podstawowych usług finansowych, takich jak pożyczki, konta bankowe, czy różne rodzaje ubezpieczeń, a także dowiedzieli się o roli Rzecznika Finansowego jako organu ochrony praw obywatelskich. Młodzi uczestnicy spotkania mogli ponadto sprawdzić swoją wiedzę w ramach quizu. Na kolejnym spotkaniu słuchacze Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku poznali możliwości wsparcia, które uzyskać można od Rzecznika Finansowego w sporze z podmiotem rynku finansowego, a także otrzymali kilka wskazówek dotyczących bezpieczeństwa płatności.
W dniu 4 marca 2024 roku Rzecznik Finansowy przeprowadził akcję edukacyjną w Nowej Sarzynie. Eksperci z Biura Rzecznika Finansowego poprowadzili warsztaty dla uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Nowej Sarzynie oraz wykład dla seniorów na temat działalności Rzecznika Finansowego na rzecz ochrony praw klientów podmiotów rynku finansowego.
W ramach spotkania z uczniami zorganizowany został quiz z wykorzystaniem aplikacji mobilnej wraz z nagrodami dla osób z najlepszymi wynikami punktowymi. Przedstawione zostały również wzory wniosków z praktycznymi wskazówkami dla potencjalnych wnioskodawców. Prowadzący odpowiadali na pytania zadawane w ramach dyskusji. Przybliżone zostały przykładowe sprawy, w których skutecznie udzielono wsparcia osobom poszukującym pomocy prawnej.
W dniach 25-27 marca 2024 r. odbyły się kolejne akcje edukacyjne w ramach cyklu Dni Rzecznika Finansowego, tym razem organizowane we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu – Filią w Jeleniej Górze. Spotkania obejmowały warsztaty dla seniorów, studentów i uczniów szkół średnich, a z ramienia Doradczego Komitetu Naukowego przy Rzeczniku Finansowym koordynował je dr hab. Robert Kurek, prof. UEW. Ponadto, akcje edukacyjne na Dolnym Śląsku obejmowały także uczestnictwo przedstawicieli Biura Rzecznika Finansowego w II Olimpiadzie Wiedzy Konsumenckiej w Legnicy, gdzie M. Czapliński (Departament Analiz i Legislacji) 26 marca 2024 r. wygłosił prelekcję poświęconą ochronie klienta rynku finansowego.
W ramach spotkania w Jeleniej Górze dla studentów i pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu – Filia w Jeleniej Górze dzięki wprowadzającemu wystąpieniu dr. hab. R. Kurka, prof. UEW, studenci mieli okazję poznać rolę instytucji Rzecznika Finansowego i możliwości pomocy dla klientów podmiotów rynku finansowego, jakie oferuje. M. Próchnicki i M. Jakubiec (Departament Edukacji i Komunikacji) przedstawili inicjatywy edukacyjne prowadzone przez Biuro Rzecznika Finansowego, a zastępca dyrektora Departamentu Pozasądowego Rozwiązywania Sporów, S. Nowaczyk, przedstawiła szczegóły postępowania interwencyjnego i polubownego, a także kilka praktycznych wskazówek, co można zrobić w przypadku nieautoryzowanych transakcji. Po części wykładowej nastąpiła ożywiona dyskusja.
Podczas spotkania w Kowarach i Bolesławcu przeznaczonego dla Klubu Seniora i członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku prof. Robert Kurek przedstawił instytucję Rzecznika Finansowego oraz formy pomocy, której może udzielić. Sylwia Nowaczyk opowiedziała zgromadzonym, czym jest reklamacja oraz na czym polegają postępowania interwencyjne i polubowne prowadzone przez Rzecznika Finansowego. Wyjaśniono też, jak z punktu widzenia prawa spadkowego wygląda możliwość dostępu do rachunków bankowych po osobie zmarłej. Na obu spotkaniach uczestnicy mieli okazję także zadać kilka pytań pracownikom Biura Rzecznika Finansowego.
W środę rano przedstawiciele Rzecznika Finansowego spotkali się z uczniami i nauczycielami z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Adama Mickiewicza w Lubaniu. Prof. R. Kurek opowiedział, jak działa Rzecznik Finansowy, a M. Próchnicki umiejscowił rolę Rzecznika Finansowego w systemie ochrony praw obywatelskich oraz wyjaśnił, jak można złożyć reklamację do podmiotu rynku finansowego i co może zrobić Rzecznik Finansowy, gdy nie zostanie ona uwzględniona. Spotkanie zakończył przygotowany przez zespół Rzecznika Finansowego quiz z nagrodami.
Spotkania edukacyjne na Dolnym Śląsku wpisują się w cykl działań Rzecznika Finansowego z okazji Roku Edukacji Ekonomicznej. Zachęcamy do śledzenia informacji na temat kolejnych wydarzeń.
W dniach 21-22 marca 2024 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego odbyło się kolejne wydarzenie z cyklu Dni Rzecznika Finansowego, czyli spotkań edukacyjnych organizowanych przez Biuro Rzecznika Finansowego we współpracy z Doradczym Komitetem Naukowym przy Rzeczniku Finansowym. Dni Rzecznika Finansowego są jedną z inicjatyw Rzecznika Finansowego w ramach Roku Edukacji Ekonomicznej.
W czwartek zespół Biura Rzecznika Finansowego (Ziemowit Bagłajewski, Jakub Borowski, Anna Gadomska, Eliza Gużewska, Dariusz Kowalski, Maciej Próchnicki, Michał Sas, Maciej Sawa) we współpracy z zespołem kierowanym przez członkinię Doradczego Komitetu Naukowego przy Rzeczniku Finansowym – dr hab. Dorotę Maśniak, prof. UG, przygotował serię warsztatów edukacyjnych.
Michał Sas, dyrektor Departamentu Analiz i Legislacji, przygotował warsztaty pod nazwą „Kryptoaktywa – długa droga od projektu Satoshiego Nakamoto do regulowanych usług finansowych”, skierowane do młodzieży ze szkół średnich oraz studentów. W ramach spotkania Michał Sas zaprezentował zadania Rzecznika Finansowego, regulacje zawarte w rozporządzeniu MiCA oraz podstawowe rodzaje kryptoaktywów. Przedstawione zagadnienia wywołały żywą dyskusję o roli nowych technologii w inwestycjach wśród zgromadzonych licealistów i studentów.
Kolejne spotkanie pod nazwą „Bezpieczne finanse – o nieautoryzowanych transakcjach płatniczych” poprowadził dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku dr Dariusz Kowalski, zastępca dyrektora Departamentu Klienta Rynku Bankowego i Kapitałowego. Seniorzy mieli okazję nauczyć się rozpoznawania pułapek i oszustw finansowych, co może uchronić ich przed utratą oszczędności czy innymi formami wykorzystywania przez nieuczciwe podmioty.
Ostatnim punktem programu pierwszego dnia wydarzenia były warsztaty pt. „Wybrane zagadnienia w zakresie ochrony klienta rynku ubezpieczeniowego”, które przeprowadzili Eliza Gużewska, zastępca dyrektora Departamentu Klienta Rynku Ubezpieczeniowo-Emerytalnego, oraz Jakub Borowski, Pełnomocnik Terenowy Rzecznika Finansowego w Olsztynie. W ramach warsztatów studenci zrzeszeni w ramach kół specjalizujących się w prawie ubezpieczeniowym i finansowym zapoznali się z problematyką spraw ubezpieczeniowych oraz mieli okazję rozwiązać kilka praktycznych kazusów, wcielając się w różne role procesowe.
W ramach dwóch ostatnich spotkań Anna Gadomska, dyrektor Departamentu Pozasądowego Rozwiązywania Sporów, poprowadziła także prelekcje dotyczące metod polubownego rozwiązywania sporów pomiędzy klientem a podmiotem rynku finansowego.
18 kwietnia odbyła się akcja edukacyjna w cyklu Dni Rzecznika Finansowego, tym razem organizowana we współpracy z Wydziałem Zamiejscowym w Bochni Staropolskiej Akademii Nauk Stosowanych w Kielcach. Dzięki wsparciu Pani prof. dr hab. Wandy Sułkowskiej oraz uprzejmości Pana Jerzego Wojnara – Dyrektora Filii, przedstawiciele Rzecznika Finansowego dr Michał Ożóg oraz Bartosz Taperek mieli okazję spotkać się z młodzieżą I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego oraz Zespołu Szkół nr 3. W wydarzeniu wzięło udział około 150 osób. W trakcie akcji edukacyjnej bocheńscy uczniowie mieli okazję zapoznać się z instytucją Rzecznika Finansowego i jego rolą w systemie ochrony klienta podmiotów rynku finansowego. Szczególny nacisk położony został na zaprezentowanie działalności edukacyjnej Rzecznika Finansowego skierowanej dla młodzieży. Prelegenci przedstawili również kwestię szans oraz zagrożeń dla konsumentów w zmieniającym się środowisku cyfrowych finansów.
W środę 15 maja odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Dni Rzecznika Finansowego. Tym razem przedstawiciele Biura RF poprowadzili spotkanie edukacyjne dla studentów Jagiellońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Krakowie. Dr Michał Ożóg i dr Maciej Próchnicki przybliżyli historię powstania instytucji Rzecznika Finansowego, jej rolę w systemie ochrony praw konsumenta i formy pomocy, które można uzyskać, a także przedstawili podstawowe kwestie związane z problematyką nieautoryzowanych transakcji płatniczych i praktyczne porady, jak zabezpieczać się przed oszustwami. Po części wykładowej nastąpiła ożywiona dyskusja, w trakcie której uczestnicy spotkania zadawali pytania dotyczące działalności Rzecznika Finansowego oraz dzielili się przykładami własnych doświadczeń z rynkiem finansowym i prawem konsumenckim. Spotkanie miało formę hybrydową i zgromadziło liczne audytorium nie tylko na żywo, ale i online. Wydarzenie odbyło się dzięki uprzejmości prof. dr. hab. Jerzego Pisulińskiego oraz dyrektor JUTW Ewy Piłat.
Następnym uniwersytetem, gdzie odbyły się Dni Rzecznika Finansowego była Politechnika Rzeszowska (21.05.2024). W spotkaniu uczestniczyło ponad 200 osób. Zebranych przywitali przedstawiciele władz Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej oraz Pani dr Anna Ostrowska – Dankiewicz, która koordynowała wydarzenie z ramienia Uczelni. Wydarzenie poprowadzili: dr Michał Ożóg, dr Maciej Próchnicki i apl. rad. Mateusz Krzak, którzy opowiedzieli o działaniach i instrumentach reakcji prawnej, w które wyposażony jest Rzecznik Finansowy, jako organ stojący na straży interesów klientów podmiotów rynku finansowego. Prelegenci zwrócili również uwagę na znaczenie edukacji ekonomicznej, która ma na celu zwiększenie świadomości finansowej Polaków. Przybliżone zostały przykładowe sprawy, z którymi klienci podmiotów rynku finansowego mogą zwrócić się o pomoc w rozwiązaniu do Rzecznika Finansowego.
Ostatnim wiosennym wydarzeniem edukacyjnym było spotkanie online w piątek 7 czerwca dla studentów i pracowników Staropolskiej Akademii Nauk Stosowanych w Kielcach. Program zdalnego Dnia Rzecznika Finansowego, w którym w roli prelegentów wystąpili r. pr. Michał Rzeszutek (Departament Klienta Rynku Bankowego i Kapitałowego) oraz dr Maciej Próchnicki (Departament Edukacji i Komunikacji) obejmował prezentację możliwości pomocy, jaką oferuje Biuro Rzecznika Finansowego klientom podmiotów rynku finansowego oraz inicjatyw edukacyjnych podejmowanych przez Biuro, a także specjalistyczną prelekcję poświęconą instytucji sankcji kredytu darmowego. Wydarzenie zorganizowane zostało przy wsparciu prof. dr hab. Wandy Sułkowskiej oraz dr hab. Artura Kuchcińskiego, prof. StANS – Dziekana Instytutu Nauk Ekonomicznych.
15 października na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbył się Dzień Rzecznika Finansowego, którego hasłem przewodnim było „Zadbaj o swoje finanse”. Wydarzenie zorganizowało Biuro Rzecznika Finansowego we współpracy z członkiem Doradczego Komitetu Naukowego Rzecznika Finansowego, dr. hab. Mariuszem Frasem, prof. Uniwersytetu Śląskiego.
Pierwszym punktem wydarzenia był wykład przedstawicieli Departamentu Edukacji i Komunikacji: Bartosza Taperka, Mikołaja Sokołowskiego oraz Macieja Próchnickiego. Przedstawili oni instytucję Rzecznika Finansowego jako organ ochrony praw klienta, omówili formy pomocy oferowane przez Biuro oraz działania edukacyjne podejmowane przez tę instytucję. Ze względu na trwający Tydzień Mediacji, szczególny nacisk położono na możliwości pozasądowego rozwiązania sporu z podmiotem rynku finansowego.
Kolejnym punktem wydarzenia była prelekcja przedstawicielki Departamentu Klienta Rynku Ubezpieczeniowo-Emerytalnego, r.pr. Agnieszki Maj, która na podstawie przykładów omówiła zagadnienia związane z ryzykiem w umowie ubezpieczenia na życie oraz praktyki stosowania artykułu 815 kodeksu cywilnego, analizując również najnowsze orzecznictwo w tym zakresie.
Całe wydarzenie moderowała przewodnicząca Doradczego Komitetu Naukowego, dr hab. Edyta Rutkowska-Tomaszewska, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego.
Kolejne spotkanie z cyklu Dni Rzecznika Finansowego odbyło się 16 października na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Uroczystego otwarcia wydarzenia dokonał Prorektor ds. Kształcenia i Współpracy Międzynarodowej, prof. dr hab. Wojciech Dyduch. Koordynatorem wydarzenia był prof. Sławomir Smyczek, członek Doradczego Komitetu Naukowego przy Rzeczniku Finansowym.
W części merytorycznej Bartosz Taperek, Mikołaj Sokołowski oraz Maciej Próchnicki z Departamentu Edukacji i Komunikacji przedstawili zebranym – licznie zgromadzonym studentom, pracownikom uczelni oraz kilkunastu osobom pełniącym funkcje miejskich i powiatowych rzeczników konsumentów z rejonu Górnego Śląska i Zagłębia – instytucję Rzecznika Finansowego oraz formy pomocy, które Biuro Rzecznika Finansowego oferuje klientom rynku finansowego. W związku z trwającym Tygodniem Mediacji omówiono również zalety i szczegóły postępowania polubownego, a także działania edukacyjne prowadzone przez Biuro Rzecznika Finansowego.
W drugiej części wydarzenia r.pr. Agnieszka Maj z Departamentu Klienta Rynku Ubezpieczeniowo-Emerytalnego zaprezentowała tematykę ubezpieczeń na życie oraz omówiła praktyczno-prawne problemy związane z tym rodzajem produktów ubezpieczeniowych. Szczególną uwagę zwróciła na kwestię stanu zdrowia ubezpieczonych przed przystąpieniem do umowy ubezpieczenia. Dużo uwagi poświęcono również tematowi profesjonalizmu lub jego braku podczas zawierania umów ubezpieczenia na życie.
Po prezentacjach odbyła się żywa dyskusja z udziałem studentów oraz rzeczników konsumentów, co stworzyło okazję do wymiany doświadczeń i pogłębienia wiedzy na temat mediacji i ubezpieczeń.
24 października w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbyło się wydarzenie poświęcone ochronie praw konsumentów. Eksperci Rzecznika omówili, jak skutecznie chronić się przed zagrożeniami na rynku finansowym, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb seniorów, którzy otrzymali praktyczne porady dotyczące bezpieczeństwa finansowego.
W trakcie spotkania poruszono m.in. takie zagadnienia jak:
- nieautoryzowane transakcje płatnicze,
- najważniejsze uprawnienia klientów banków,
- dostępność usług finansowych dla osób z niepełnosprawnościami.
Kolejne spotkanie z cyklu Dni Rzecznika Finansowego odbyło się 20 listopada na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Wydarzenie otworzyła dyr. Instytutu Finansów prof. Anna Szymańska wraz z dziekanem wydziału prof. Mariuszem Sokołowiczem, a całość Dnia Rzecznika Finansowego na Uniwersytecie Łódzkim koordynowali członkowie Doradczego Komitetu Naukowego przy Rzeczniku Finansowym: prof. Iwona Czechowska wraz z prof. Jerzym Gajdką. Podczas pierwszego panelu Mateusz Krzak, Maciej Próchnicki i Bartosz Taperek (Departament Edukacji i Komunikacji) przedstawili zebranym – licznie zgromadzonym studentom (ok. 200 osób), pracownikom i gościom uczelni – instytucję Rzecznika Finansowego oraz formy pomocy klientom rynku finansowego, które zapewnia Biuro Rzecznika Finansowego. W dalszej części spotkania, dyrektor Departamentu Klienta Bankowego i Kapitałowego r.pr. Dawid Rapkiewicz zaprezentował regulacje prawne dotyczące nieautoryzowanych transakcji płatniczych, ilustrując swoją prezentację praktycznymi kazusami oraz wskazówkami, jak nie dać się oszukać. W panelu drugim, pracownicy Rzecznika Finansowego mieli okazję podzielić się swoją wiedzą ze słuchaczami Akademii Seniora Activus. Dr Andrzej Stopczyński (Departament Analiz i Legislacji) przedstawił uczestnikom prezentację pt. „Wyzwania i problemy współczesnej bankowości”, w przystępny sposób tłumacząc zawiłości systemu bankowego. Po wystąpieniach odbyła się żywa dyskusja z udziałem zgromadzonych licznie słuchaczy.
14 listopada 2024 r. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Dni Rzecznika Finansowego. Po uroczystym otwarciu Dnia Rzecznika Finansowego przez Prorektora UEK ds. Nauki, prof. dr. hab. Sławomira Śmiecha, krótkie powitalne przemówienia podkreślające rolę instytucji Rzecznika Finansowego oraz jego działalności edukacyjnej wygłosiły dr hab. Monika Szaraniec, prof. UEK, oraz prof. dr hab. Wanda Sułkowska, członkinie Doradczego Komitetu Naukowego przy Rzeczniku Finansowym.
W ramach pierwszej prelekcji zespół Departamentu Edukacji i Komunikacji – Ada Jurczak-Łowkis, dr Michał Ożóg, dr Maciej Próchnicki oraz Mikołaj Sokołowski – przedstawił pozycję Rzecznika Finansowego na tle innych instytucji ochrony konsumenta w Polsce, wskazując jego najważniejsze kompetencje. W ramach prelekcji przedstawiono także inicjatywy edukacyjne, w szczególności te kierowane do studentów.
Po krótkiej przerwie Paweł Rokosz (Departament Pozasądowego Rozwiązywania Sporów) przedstawił najważniejsze cechy postępowania pozasądowego przy Rzeczniku Finansowym, jego zalety z punktu widzenia tak klientów, jak i podmiotów rynku finansowego, a także dane statystyczne dotyczące sporów na rynku finansowym.
Kolejną prelekcję poprowadziła Agnieszka Maj (Departament Klienta Rynku Ubezpieczeniowo-Emerytalnego), która poruszyła temat deklaracji ryzyka w umowie ubezpieczenia na życie oraz przedstawiła, jakie postanowienia umowne mają charakter abuzywny. Prelekcja opierała się na przykładach zaczerpniętcyh z praktyki działalności Rzecznika Finansowego.
Ostatnie wystąpienie w ramach głównej części Dnia Rzecznika Finansowego wygłosił dr Łukasz Walter (Departament Klienta Rynku Bankowego i Kapitałowego), który pokazał słuchaczom, w jaki sposób można skutecznie zabezpieczyć się przed oszustwami i wyłudzeniami, a także opowiedział co robić, gdy utracimy środki pieniężne w wyniku oszustwa i w jaki sposób Rzecznik Finansowy może pomóc w takiej sytuacji.
Wydarzenie uzupełniło spotkanie dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Obecni na wydarzeniu przedstawiciele Rzecznika Finansowego przybliżyli zgromadzonym obszary działania Rzecznika Finansowego, a także omówili przykładowe problemy, jakie napotykają konsumenci w związku z usługami bankowymi i ubezpieczeniowymi, przedstawiając możliwości pomocy oferowane przez Biuro Rzecznika Finansowego.
Wystąpienia w ramach Dnia Rzecznika Finansowego na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie zgromadziły liczną publiczność wśród studentów, pracowników naukowych uczelni oraz słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, aktywnie uczestniczących w dyskusjach dotyczących praktycznych problemów, z którymi na co dzień spotykają się klienci rynku finansowego.
Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach Roku Edukacji Ekonomicznej.
W dniu 18 listopada na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu odbyło się kolejne wydarzenie z cyklu Dni Rzecznika Finansowego, organizowanych w ramach Roku Edukacji Ekonomicznej. Dzień Rzecznika Finansowego otworzył prof. Krzysztof Waliszewski, członek Doradczego Komitetu Naukowego przy Rzeczniku Finansowym, podkreślając znaczenie edukacji finansowej i świadomości praw konsumentów w dzisiejszym świecie.
W ramach wydarzenia zorganizowano spotkania skierowane do różnych grup odbiorców. Podczas pierwszego panelu, studenci mieli okazję zapoznać się z tematyką ubezpieczeń turystycznych. Prelekcję poprowadziła dr Marta Karpińska-Bielec z Departamentu Analiz i Legislacji, która przedstawiła zebranych wiele praktycznych porad dotyczących tego rodzaju ubezpieczeń.
W czasie drugiej prelekcji , która została poprowadzona przez Mikołaja Sokołowskiego i Adę Jurczak-Łowkis (Departament Edukacji i Komunikacji), pracownicy i emerytowani pracownicy uczelni mieli okazję dowiedzieć się o działalności Rzecznika Finansowego i poznać podstawowe formy pomocy, które zapewnia Biuro Rzecznika Finansowego.
Trzeci punkt programu adresowany był do rodziców dzieci uczestniczących w Uniwersytecie Dziecięcym. W ramach wykładu omówiono rolę Rzecznika Finansowego jako organu pomocy konsumentom a także przedstawiono prezentację dotyczącą dostępności usług bankowych.
Dzień Rzecznika Finansowego na Uniwersytetcie Ekonomicznym w Poznaniu spotkał się z dużym zainteresowaniem i stanowiły wartościową platformę wymiany wiedzy oraz doświadczeń. Po wszystkich wystąpieniach odbyła się żywa dyskusja z udziałem zgromadzonych licznie różnych grup słuchaczy.
19 listopada w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Ignacego Jana Paderewskiego w Łasku – Kolumnie odbyło się spotkanie z pracownikami Biura Rzecznika Finansowego, organizowane w ramach Dni Rzecznika Finansowego. Dzięki uprzejmości p. dyrektor Agnieszki Wolskiej, a także przy współpracy ze Stowarzyszeniem Nasza Kolumna reprezentowanym przez prof. Lesława Górala – członka Doradczego Komitetu Naukowego przy Rzeczniku Finansowym, pracownicy Departamentu Edukacji i Komunikacji: Mateusz Krzak, Maciej Próchnicki oraz Bartosz Taperek przedstawili uczniom instytucję Rzecznika Finansowego oraz formy pomocy klientom rynku finansowego, które zapewnia Biuro Rzecznika Finansowego. Ponadto, zaprezentowane zostały działania edukacyjne podejmowane przez Biuro Rzecznika Finansowego.
Finałowe wydarzenia z cyklu Dni Rzecznika Finansowego, organizowanych w ramach Roku Edukacji Ekonomicznej, odbyły się w dniach 2–3 grudnia 2024 r. we Wrocławiu, równolegle na dwóch uczelniach: Uniwersytecie Wrocławskim oraz Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. W ich organizację zaangażowani byli członkowie Doradczego Komitetu Naukowego: prof. Edyta Rutkowska Tomaszewska i prof. Patrycja Zawadzka (UWr) oraz prof. Krzysztof Jajuga i prof. Robert Kurek (UEW).
Pracownicy Biura RF wzięli czynny udział w obu wydarzeniach. Dni RF na Uniwersytecie Wrocławskim połączone zostały z konferencją naukową „Finanse konsumenckie i egzekwowanie ochrony konsumenta na rynku finansowym. Prawo – Problemy – Praktyka”. Na obu uczelniach pracownicy Biura Rzecznika Finansowego przestawili bogaty program wykładów.
Zespół Departamentu Edukacji i Komunikacji przedstawił działania edukacyjne oraz formy pomocy klientom rynku finansowego oferowane przez Biuro Rzecznika Finansowego. Dariusz Kowalski (Departament Klienta Rynku Bankowego i Kapitałowego) opowiedział zebranym o nieautoryzowanych transakcjach płatniczych, wskazując najważniejsze regulacje oraz podając praktyczne porady, jak uniknąć różnego rodzaju oszustw i scamów. Sylwia Nowaczyk (Departament Pozasądowego Rozwiązywania Sporów) wytłumaczyła na czym polegają alternatywne metody rozwiązywania sporów oraz w jaki sposób działa postępowanie pozasądowe przy Rzeczniku Finansowym, wskazując na efektywność tego rodzaju postępowań, którą pokazują statystyki. Marta Karpińska-Bielec (Departament Analiz i Legislacji) przedstawiła problematykę ubezpieczeń turystycznych, zwracając uwagę na najważniejsze kwestie praktyczne związane z tym rodzajem ubezpieczeń.
Prelekcjom i wykładom wygłoszonym przez pracowników Biura Rzecznika Finansowego towarzyszyły liczne wykłady innych zaproszonych gości, reprezentujących m.in. środowisko akademickie – w tym koła naukowe, samorządy zawodowe, wymiar sprawiedliwości i organy ochrony konsumenta, a także organizacje pozarządowe. Szczegółowy program wydarzeń na obu uczelniach można znaleźć odpowiednio pod adresem https://prawo.uni.wroc.pl/node/51317 oraz https://uew.pl/dni-rzecznika-finansowego/
Lekcje o finansach
Konferencje Rzecznika Finansowego
W dniach 12-13 grudnia 2024 r. odbyła się konferencja poświęcona problematyce kredytowej: Rynek konsumenckich usług kredytowych w Polsce: prawo – praktyka – problemy – potrzeby – wyzwania, organizowana przez Biuro Rzecznika Finansowego oraz Doradczy Komitet Naukowy.
Konferencja miała charakter ogólnopolski, a jej celem było zdiagnozowanie aktualnych problemów na rynku konsumenckich usług kredytowych oraz w zakresie egzekwowania ochrony konsumenta.
W szczególności, w ramach obrad konferencyjnych były poruszane następujące kwestie:
-
- analiza przewidzianych instrumentów ochrony kredytobiorcy konsumenta, w tym także warunków kredytowania;
-
- przegląd regulacji prawnych pod kątem ich skuteczności oraz problemów praktycznych w zakresie egzekwowania ochrony konsumenta-kredytobiorcy;
-
- stwierdzone nadużycia na rynku konsumenckich usług kredytowych i sposoby przeciwdziałania im w przyszłości oraz narzędzia służące eliminowaniu ryzyka braku zgodności.
W konferencji udział wzięli przedstawiciele środowiska akademickiego, instytucji publicznych, organizacji konsumenckich, wymiaru sprawiedliwości, miejskich i powiatowych rzeczników konsumentów, a także sektora bankowego.
Podsumowanie: Artykuł Podsumowanie Konferencji
Transmisja online: Konferencja “Rynek konsumenckich usług kredytowych w Polsce” – dzień pierwszy (12.12.2024)
Konferencja “Rynek konsumenckich usług kredytowych w Polsce” – dzień drugi (13.12.2024)
Biuro Rzecznika Finansowego, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Naczelna Rada Adwokacka zorganizowały 20 maja 2024 r. konferencję pt. „Walutowe” kredyty hipoteczne w świetle najnowszego orzecznictwa TSUE, dotyczącą tematyki kredytów indeksowanych i denominowanych do waluty innej niż waluta polska. Zagadnienie to analizowane było w kontekście poglądów judykatury i przedstawicieli doktryny. W ramach wydarzenia zorganizowano trzy panele dyskusyjne, w trakcie których teoretycy oraz praktycy, którzy na co dzień zajmują się wspomnianą tematyką prezentowali swoje opinie.
Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele ośrodków akademickich, m.in.: Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Akademii Leona Koźmińskiego, a także przedstawiciel Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości i Konsumentów w Komisji Europejskiej, pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości ds. ochrony konsumentów, jak również sędziowie i doświadczeni adwokaci.
Podsumowanie: Podsumowanie konferencji pt. „Walutowe” kredyty hipoteczne w świetle najnowszego orzecznictwa TSUE – Rzecznik Finansowy
Transmisja online: Konferencja: „Walutowe” kredyty hipoteczne w świetle najnowszego orzecznictwa TSUE – 20.05.2024 r
W dniu 28 listopada 2023 r. odbyła się konferencja Rzecznika Finansowego pt. Pozasądowe rozwiązywanie sporów na rynku finansowym – doświadczenia, perspektywy i wyzwania na przyszłość. Wydarzenie zostało przygotowane przez komitet organizacyjny złożony z pracowników Biura Rzecznika Finansowego z Departamentu Pozasądowego Rozwiązywania Sporów oraz Departamentu Edukacji i Komunikacji we współpracy z Przewodniczącą Doradczego Komitetu Naukowego przy Rzeczniku Finansowym – dr hab. Edytą Rutkowską–Tomaszewską, prof. UWr. Program konferencji obejmował pięć paneli oraz dyskusję. Podczas wydarzenia zostało omówione funkcjonowanie pozasądowych metod rozwiązywania sporów na rynku finansowym w Polsce oraz w wybranych krajach Europy.
Podsumowanie: Podsumowanie konferencji Rzecznika Finansowego dotyczącej ADR – Rzecznik Finansowy
Transmisja online: Konferencja Rzecznika Finansowego 2023