W dniu 7 października przedstawiciel Biura Rzecznika Finansowego dr Dariusz Kowalski, zastępca dyrektora Departamentu Klienta Rynku Bankowego i Kapitałowego, wystąpił w panelu „Wyzwania i przyszłość ochrony konsumentów” na Ogólnopolskim Zjedźcie Katedr, Zakładów oraz Zespołów Badawczych Publicznego Prawa Gospodarczego w Katowicach.
Główne założenia referatu dotyczyły źródeł, obecnego stanu i przyszłości ochrony konsumentów na rynku usług finansowych.
Z uwagi na coraz większe skomplikowanie usług finansowych, niezbędnym jest, aby ochrona konsumenta nadążała za praktyką gospodarczą. Obszarami szczególnie istotnymi na które należy zwracać uwagę są m.in:
- Nieautoryzowane transakcje płatnicze, które stanowią poważne wyzwanie, zarówno dla konsumentów, jak i dla instytucji finansowych,
- Szczegółowe regulacje tzw. kredytu konsumenckiego czy
- Ochrona konsumentów w sferze kredytów hipotecznych.
Źródłem ochrony konsumenta jest wyrównanie nierównowagi informacyjnej czy kontraktowej pomiędzy konsumentem a instytucjami finansowymi. Jest to zadanie niezwykle skomplikowane, na które trzeba spojrzeć z szerszej perspektywy. Często regulacje, które wydają się niekorzystne dla instytucji finansowych, w dłuższej perspektywie przynoszą pozytywne efekty, jak na przykład wzrost zaufania do banków. Co ważne, na ochronę konsumenta należy patrzeć szeroko, nie tylko z perspektywy bezpośrednich skutków wprowadzania poszczególnych zmian, ale uwzględniając również skutki pośrednie.
Na uwagę zasługuję również przyjęta przez organizatorów formuła tego wydarzenia. Dzięki połączeniu świata akademickiego i praktyki gospodarczej możliwy jest skuteczniejszy przepływ wiedzy oraz doświadczeń, co przyczynia się do poprawy jakości tworzenia i stosowania prawa. W zjeździe, poza światem akademickim, udział brali przedstawiciele najważniejszych polskich przedsiębiorstw oraz organów administracji.