
Radca prawny, adiunkt w Katedrze Prawa Ubezpieczeniowego i Medycznego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, członek polskiego oddziału Association Internationale de Droit des Assurances (AIDA), doradca i szkoleniowiec zakładów ubezpieczeń, towarzystw funduszy inwestycyjnych, brokerów i agentów ubezpieczeniowych oraz innych instytucji finansowych. Autor ponad 100 artykułów, glos i opracowań, a także publikacji prasowych z dziedziny prawa cywilnego, ubezpieczeniowego, bankowego, ochrony konsumentów oraz medycznego.
W trakcie swojej 12-letniej praktyki zawodowej jako radca prawny zajmował się przede wszystkim stałą obsługą podmiotów gospodarczych, w tym pośredników ubezpieczeniowych (brokerów i agentów), jak i prowadzeniem spraw klientów podmiotów rynku finansowego m.in. dotyczących kredytów indeksowanych/denominowanych do waluty obcej oraz spraw o zapłatę odszkodowań i innych świadczeń z umów ubezpieczenia. Zajmował się również opiniowaniem m.in. strategii rozwoju, projektów dokumentów, planowanych rozwiązań czy produktów, w tym dla podmiotów rynku finansowego.

Doktor habilitowany nauk ekonomicznych i profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Kieruje Katedrą Ubezpieczenia Społecznego na tej uczelni. Koordynator działań wielu zespołów badawczych w projektach dotyczących rynków finansowych, w szczególności ubezpieczeniowego i emerytalnego. Autor szeregu publikacji w tych obszarach i redaktor naczelny kwartalnika naukowego „Ubezpieczenia społeczne. Teoria i praktyka”.
W przeszłości współpracował już z Biurem Rzecznika Finansowego. Był również arbitrem w Sądzie Polubownym przy Komisji Nadzoru Finansowego.
Ma bogate doświadczenie w działaniach na forum międzynarodowym. Zasiadał w instytucjach opiniodawczo-doradczych przy Komisji Europejskiej. Na przykład w FIN-NET, czyli sieci krajowych organizacji odpowiedzialnych za pozasądowe rozstrzyganie sporów konsumentów w obszarze usług finansowych. Był też zaangażowany w prace FIN-USE, czyli forum użytkowników usług finansowych i FSUG, czyli grupy roboczej ds. usług finansowych, których zadaniem jest zaprezentowanie perspektywy użytkowników usług finansowych w procesie tworzenia i wdrażania polityki finansowej UE
Współpracował również z europejskimi organizacjami wspierającymi EIOPA, czyli Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych. Brał udział w pracach m.in. BSA – Banking Stakeholder Group, IRSG – Insurance and Reinsurance Stakehodler Group, OPSG – Occupational Pensions Stakeholder Group.

Dorota Habich jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, a także Krajowej Szkoły Administracji Publicznej w Warszawie oraz Podyplomowego Studium Zarządzania Zasobami Ludzkimi Szkoły Głównej Handlowej. Uczęszczała również do Polsko-Francuskiego Instytutu Ubezpieczeń w Warszawie.
W latach 2016-2024 była zastępcą Prezesa zarządu ds. programowych w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W latach 2007-2016 pełniła funkcję wiceprezesa Głównego Urzędu Miar. Od 2004 r. do 2006 r. była dyrektorem generalnym w Ministerstwie Polityki Społecznej oraz Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Wcześniej pracowała w Państwowym Urzędzie Nadzoru Ubezpieczeń oraz Urzędzie Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych, gdzie pełniła m.in. funkcję dyrektora Biura Kadr, Szkolenia i Organizacji oraz dyrektora Biura Dyrektora Generalnego. Od 2002 r. mianowany urzędnik służby cywilnej.