Serdecznie zapraszamy na konferencję naukową organizowaną przez Rzecznika Finansowego, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Naczelną Radę Adwokacką.
Celem konferencji będzie omówienie sytuacji prawnej stron sporów w obszarze kredytów hipotecznych denominowanych i indeksowanych do waluty obcej w świetle bieżącego orzecznictwa TSUE oraz spraw z krajowej wokandy.
Wśród prelegentów i prelegentek znajdą się ludzie świata nauki, instytucji publicznych, wymiaru sprawiedliwości, organizacji konsumenckich oraz podmiotów rynku finansowego
Forma: stacjonarna z transmisją online
Miejsce: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, ul. Jasna 14/16A, 00-041 Warszawa
Agenda konferencji
09.30 – 10.00 Rejestracja uczestników
10.00 – 10.10 Otwarcie konferencji
10.10 – 11.40 Panel 1: Przedawnienie roszczeń z umowy kredytu w świetle orzecznictwa TSUE – kluczowe aspekty i perspektywy (wystąpienia oraz dyskusja)
Moderator: r. pr. Katarzyna Szwedo-Mackiewicz, Biuro Rzecznika Finansowego
Prelegenci:
- dr Anna Dombska – „Przerwanie biegu przedawnienia roszczeń banku o zwrot kwoty wypłaconej tytułem kwoty kapitału”
- dr Aneta Wiewiórowska-Domagalska – „Przedawnienie roszczeń konsumentów”
- sędzia Magdalena El-Hagin – „Przedawnienia roszczeń z umowy kredytu denominowanego lub indeksowanego do waluty obcej w świetle orzecznictwa TSUE”
- adw. Wiktor Budzewski – „Ochrona konsumenta, ale tylko tego aktywnego”
11.50 – 13.20 Panel 2: Dopuszczalność stwierdzenia nieważności umowy i zastępowalność powstałych luk w umowie na tle poglądów judykatury TSUE (wystąpienia oraz dyskusja)
Moderator: r.pr. Dawid Rapkiewicz, Biuro Rzecznika Finansowego
Prelegenci:
- dr Krzysztof Pacuła – „Szczególnie niekorzystne konsekwencje” i zastępowalność luk powstałych w umowie”
- dr Ewa Skibińska – „Kilka uwag o obowiązkach sądu krajowego orzekającego w sprawach dotyczących umów kredytu w świetle orzecznictwa TSUE”
- dr hab. prof. UWr Edyta Rutkowska-Tomaszewska – „O naturze i istocie sankcji za stosowanie klauzul abuzywnych jako sankcji prawa konsumenckiego i jej dalszych skutkach (w świetle orzecznictwa TSUE i SN)”
- dr Piotr Frątczak – „Przewalutowanie” kwoty kredytu i nieważność umowy kredytu jako sankcja niezwiązania konsumenta na podstawie art. 6 ust. 1 i art. 7 ust. 1 dyrektywy 93/13”
14.00 – 15.30 Panel 3: Niedozwolone postanowienia umowne a orzecznictwo TSUE (wystąpienia oraz dyskusja)
Moderator: dr Ewa Skibińska, Biuro Rzecznika Finansowego
Prelegenci:
- Ewa Biernat – „Główne założenia dyrektywy Rady 93/13/EWG i ich zastosowanie w kontekście sporów dotyczących kredytów „walutowych” na podstawie orzecznictwa TSUE”
- sędzia Rafał Cebula – „Aksjologiczne podstawy ocen niedozwolonych postanowień umownych w orzecznictwie TSUE (w sprawach konsumenckich)”
- dr hab. prof. ALK Krzysztof Kalicki – „Ekonomista do przyjaciół urzędników i prawników”
- dr hab. prof. UW Marcin Dziurda –„Wymagania TSUE co do ukształtowania postępowań sądowych w sprawach z udziałem konsumentów”
15.30 – 16.00 Dyskusja i zamknięcie konferencji
Zachęcamy do rejestracji online oraz do odwiedzenia strony internetowej Konferencji.
Uwaga: osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniu w formie stacjonarnej mogą dokonywać rejestracji do 15 maja 2024 r. do końca dnia.